Hírek,  Kultúra

A vörös macskák évtizedes rejtélye végre megoldódott

A macskák világa mindig is különleges helyet foglalt el az emberek szívében, és népszerűségük töretlen. Az elmúlt évtizedekben számos kutatás irányult a macskák genetikai hátterére, különösen a különböző színű bundával rendelkező egyedekre. Most azonban tudósok két kontinensen felfedeztek egy olyan genetikai titkot, amely különösen a vörös macskák, vagyis a gyömbérszínűek esetében figyelemre méltó. A kutatás alapján kiderült, hogy ezek a macskák egy szakaszt hiányolnak a genetikai kódjukból, ami miatt a bőrük, a szemük és a szőrük színe világosabb árnyalatúvá válik.

A tudósok örömmel fogadták ezt az áttörést, amely nemcsak őket, hanem a macskák iránti szeretetükről ismert embereket is boldoggá tette, akik eredetileg összegyűjtötték a kutatás finanszírozásához szükséges pénzt. A kutatók remélik, hogy ennek a rejtélynek a megoldása segíthet megérteni, hogy a gyömbérszínű macskák esetleg hajlamosabbak-e bizonyos egészségügyi problémákra. Évtizedek óta ismert, hogy a genetika felelős a gyömbér színű macskák jellegzetes színéért, de hogy ez pontosan hol található a genetikai kódban, eddig elkerülte a tudósok figyelmét.

A Kyushu Egyetem és a Stanford Egyetem kutatói párhuzamos tanulmányokban hozták nyilvánosságra felfedezéseiket. Az általuk végzett vizsgálatok során kiderült, hogy a macskák színét adó sejtekben, az úgynevezett melanocitákban egy gén, az ARHGAP36, sokkal aktívabb, mint más macskákban. A gének DNS-ből állnak, és utasításokat adnak a macskák sejtjeinek arról, hogyan működjenek. A kutatók összehasonlították a DNS-t számos gyömbér és nem gyömbér színű macska között, és felfedezték, hogy a gyömbér színűek esetében hiányzik egy szakasz az ARHGAP36 génből. Ennek a DNS-hiányosságnak köszönhetően az ARHGAP36 aktivitása nem korlátozódik, így aktívan ösztönzi a világosabb pigmentek termelését.

Érdekes, hogy a tudósok már évtizedek óta észlelték, hogy a teljesen gyömbér színű macskák sokkal nagyobb valószínűséggel hímek. Ez összhangban van azzal a ténnyel, hogy a gén az X kromoszómán található. A hím macskák, akárcsak más emlősök, rendelkeznek X és Y kromoszómával, amelyek különböző számú gént hordoznak. Mivel a pigmenttermelést szabályozó gén csak az X kromoszómán található, elegendő egy hiányzó DNS-szakasz ahhoz, hogy a macska teljesen gyömbér színűvé váljon. Ezzel szemben a nőstény macskák két X kromoszómával rendelkeznek, így ahhoz, hogy a pigmenttermelés a gyömbér színűekhez hasonló mértékben fokozódjon, mindkét kromoszómán hiányoznia kell a DNS-nek, ami a vegyes színek nagyobb valószínűségét eredményezi.

Hiroyuki Sasaki professzor, a Kyushu Egyetem genetikai szakértője elmondta, hogy a gyömbér és fekete foltok kialakulása azért történik, mert a fejlődés korai szakaszában az egyes sejtekben véletlenszerűen lekapcsolódik az egyik X kromoszóma. Ahogy a sejtek osztódnak, ez különböző aktív bunda szín génterületeket hoz létre, ami megkülönböztető foltokat eredményez. Érdekes módon a kutatás, amely tudományos keretek között zajlott, eredetileg Sasaki professzor szenvedélyprojektje volt. A nyugdíjba vonulása után is folytatni akarta a munkáját a gyömbér macskák génjének felfedezésében, remélve, hogy ez hozzájárulhat a macskák betegségeinek leküzdéséhez. Ő és csapata több ezer macska szerelmestől gyűjtött össze 10,6 millió jent (kb. 55 109 font) a kutatás finanszírozásához.

A kutatás során felfedezett ARHGAP36 gén más testrészekben, például az agyban és a hormonális mirigyekben is aktív, és fontos szerepet játszik a fejlődésben. A kutatók úgy vélik, hogy lehetséges, hogy a génben található DNS-mutáció más változásokat is okozhat ezekben a testrészekben, amelyek kapcsolatban állnak egészségügyi állapotokkal vagy a temperamentummal. Az ARHGAP36 gén az emberekben is megtalálható, és összefüggésbe hozták a bőrrákkal és a hajhullással. Sasaki professzor megjegyezte, hogy sok macska tulajdonos azt állítja, hogy a különböző szőrzet színek és minták összefüggésben állnak a különböző személyiségekkel, bár erre még nincs tudományos bizonyíték. Azonban ez egy izgalmas elképzelés, amelyet szívesen kutatna tovább.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwywdjjgvqqo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük