
Az Apple bejelentette: az Egyesült Államokba szánt iPhone-ok többsége már nem Kínában készül
Az Apple bejelentette, hogy a következő hónapokban az Egyesült Államokba szánt iPhone-ok és más eszközök gyártását áthelyezi Kínából Indiába és Vietnámba. E lépés mögött az áll, hogy a Trump-kormányzat által bevezetett vámok jelentős költségeket rónak a cégre. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója elmondta, hogy az Egyesült Államokba szállított iPhone-ok többsége Indiában fog készülni, míg Vietnám a jövőben a táblagépek és az Apple Watch órák gyártásának központja lesz. Az Apple becslése szerint a jelenlegi negyedévben az amerikai importvámok körülbelül 900 millió dollárral növelhetik a cég kiadásait, annak ellenére, hogy Trump döntése értelmében a kulcsfontosságú elektronikai termékeket mentesítették az új vámok alól.
A Trump-kormányzat többször is kinyilvánította, hogy szeretné, ha az Apple az Egyesült Államokban folytatná a gyártást. A vállalatok világszerte igyekeznek reagálni a Washington kereskedelmi politikái által kiváltott hatalmas változásokra. Tim Cook a befektetőkkel folytatott megbeszélés során hangsúlyozta, hogy az Apple 500 milliárd dollárt kíván befektetni az Egyesült Államokban, több államban, a következő négy évben. Elmondta, hogy az amerikai piacra szánt termékek gyártását Kínából Indiába és Vietnámba helyezik át, ami jelentős előnyöket jelenthet ezen országok számára.
Cook kifejtette, hogy az Egyesült Államokba exportált iPhone-ok többsége Indiából fog származni, míg Vietnám lesz a legfontosabb gyártási központ az Apple többi terméke, például az iPad, Mac, Apple Watch és AirPods számára. Kínában azonban továbbra is a legtöbb, az Egyesült Államok határain kívül értékesített termék gyártása zajlik. Az új gyártósorok Indiába való áthelyezése azonban időt és jelentős beruházásokat igényel, amelyek milliárd dollárokba kerülhetnek.
Shanti Kelemen, az M&G Wealth vezető befektetési igazgatója a BBC Today programjában elmondta, hogy a vámok továbbra is hatással lesznek az Apple ellátási láncára, és költségeket jelenthetnek a gyártósorok áthelyezése és új gyárak felépítése során. Az Apple részvényei jelentősen estek, miután Trump bejelentette, hogy „viszonzó vámokat” vezet be az Egyesült Államokba importált termékekre, azzal a céllal, hogy a cégeket az Egyesült Államokban történő gyártásra ösztönözze. Azonban a kormányzat nyomásgyakorlásának hatására a tervek mérséklődtek, és a vámok bevezetését követően bejelentették, hogy bizonyos elektronikai termékek, például telefonok és számítógépek mentesülnek a vámok alól.
A kereskedelmi zűrzavarok eddig nem befolyásolták az Apple eladásait, hiszen a cég a tavalyi év azonos időszakához képest 5%-os növekedést mutatott fel a bevételek terén, elérve a 95,4 milliárd dollárt. Hasonló helyzetben van az Amazon is, amelynek eredményeit szintén figyelemmel kísérik a vámok hatásainak nyomon követésére. Az Amazon elmondta, hogy az észak-amerikai e-kereskedelmi üzletágában 8%-os növekedést tapasztaltak az előző évhez képest.
Tim Cook és Andy Jassy, az Amazon vezérigazgatója optimistán nyilatkoztak a jövőről, kiemelve, hogy a cégek a korábbi nehéz időszakokból, például a pandémia alatt, erősebben kerültek ki. Az Apple vezetője hangsúlyozta, hogy a gyártási lánc Indiába történő áthelyezése figyelemre méltó változás, mivel korábban azt mondta, hogy csak Kínában lehet iPhone-t gyártani. A jövőbeli terveik megvalósítása érdekében az Apple folyamatosan dolgozik a gyártási kapacitásának bővítésén és diversifikálásán, hogy jobban alkalmazkodni tudjanak a változó kereskedelmi környezethez. Az Apple és az Amazon közötti verseny a globális piacon mindkét vállalat számára új lehetőségeket teremt, amelyeket a közeljövőben érdemes figyelemmel kísérni.

