
Technológiai cégek: Frissítsék algoritmusaikat és életkor-ellenőrzéseiket, különben bírságra számíthatnak
Az Egyesült Királyság médiahatósága, az Ofcom bejelentette, hogy a weboldalaknak változtatniuk kell az algoritmusokon, amelyek fiataloknak ajánlanak tartalmakat, és szigorúbb életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, különben jelentős bírságokkal kell szembenézniük. Az Ofcom új, véglegesített „Gyermek Kódexei” szerint olyan „átfogó új védelmeket” fognak nyújtani, amelyek célja, hogy jobban megvédjék a gyermekeket az internetes veszélyektől. Különösen azok a platformok, amelyek pornográf tartalmakat kínálnak, vagy olyan anyagokat, amelyek önkárosításra, öngyilkosságra vagy evészavarokra buzdítanak, kötelesek lesznek erősebb intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyermekek hozzáférését ezekhez a tartalmakhoz.
Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője a BBC Radio 4 Today című műsorában elmondta, hogy ez a szabályozás „átfogó változást” jelent, ám kritikák is érkeztek, miszerint a megszorítások nem elegendőek, és „keserű pirulát jelentenek”. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet 14 éves lányának emlékére alapított, aki öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. A kódexek célja, hogy a gyermekek online élményei különbözzenek a felnőttekétől, és ez csak akkor lehetséges, ha pontosan tudják, hol tartózkodnak a fiatalok.
Dame Melanie elismerte, hogy vannak olyan cégek, amelyek „egyszerűen nem értik, vagy nem akarják megérteni” a helyzetet, de hangsúlyozta, hogy a kódexek jogi kötelező erővel bírnak. „Ha ezek a cégek szeretnék a brit közönséget szolgálni, és különösen, ha szeretnék a lehetőséget, hogy a 18 év alattiaknak is kínálhassák szolgáltatásaikat, akkor meg kell változtatniuk a működésüket.” Victoria Baines, a Facebook korábbi biztonsági tisztviselője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy ez „a helyes irányba tett lépés”. A Today Programban kifejtette: „A nagy technológiai cégek valóban komolyan veszik ezt, így pénzt és embereket is áldoznak rá.”
Peter Kyle, a technológiai miniszter hangsúlyozta, hogy a szabályozás kulcsfontosságú eleme az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, hogy a gyermekek milyen tartalmakat látnak online. „A legtöbb gyermek nem keresi ezeket az anyagokat, hanem csak megjelennek a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live műsorában. Kyle a The Telegraphnak nyilatkozva említette, hogy külön vizsgálja a közösségi média kijáratát a 16 év alattiak számára, de nem kíván „olyan lépéseket tenni, amelyek minden egyes gyermek életét mélyen befolyásolják anélkül, hogy megbizonyosodna arról, hogy támogatja az evidenciát”.
Az új szabályok a Parlament jóváhagyására várnak az Online Biztonsági Törvény keretein belül. Az Ofcom szerint a szabályozás több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaz, amelyeket a technológiai cégeknek be kell tartaniuk. Ha a vállalatok nem teljesítik a szabályokat, az Ofcom megerősítette, hogy „joga van bírságokat kiszabni, és nagyon súlyos esetekben bírósági végzést kérni, hogy megakadályozza a weboldal vagy alkalmazás elérhetőségét az Egyesült Királyságban”.
A gyermekvédelemmel foglalkozó NSPCC jótékony szervezet üdvözölte a Kódexeket, és „pivotal moment”-ként értékelte a gyermekek online biztonsága szempontjából. Ugyanakkor arra kérte az Ofcomot, hogy lépjen tovább, különösen a titkosított üzenetküldő alkalmazások esetében, amelyek gyakran nem teszik lehetővé a platformok számára, hogy lássák, mi történik a felhasználók között. A gyermekek biztonsága érdekében a szabályozás bevezetése elengedhetetlen, különösen figyelembe véve azokat az eseteket, amikor fiatal lányokat célzott meg egy férfi, és kényszerített őket arra, hogy explicit képeket küldjenek.
A jogalkotók és a gyermekvédelmi szervezetek együttműködése kulcsfontosságú lehet ahhoz, hogy a jövőben csökkentsék a fiatalokat fenyegető kockázatokat, és biztosítsák, hogy a digitális világban való eligibilitásuk ne járjon veszéllyel. A társadalomnak fel kell ismernie, hogy a digitális tér nemcsak lehetőségeket, hanem komoly kihívásokat is rejt, és a megelőzés érdekében elengedhetetlen, hogy a szabályozás és a technológia egyaránt fejlődjön.

