
A legnagyobb veszélyben lévő brit állatfajokat a fűtüzek sodorják a kihalás szélére
Az Egyesült Királyság ritka vadon élő állatainak egy része „élve megégett” a heves fűtűzések következtében, ami a kihalás közelébe sodorta őket – figyelmeztetnek a természetvédők. Az érintett fajok között szerepelnek olyan veszélyeztetett madarak, mint a hen harrier és a vízi pocok, amely jelenleg az Egyesült Királyság leggyorsabban csökkenő emlőse. A National Trust úgy véli, hogy az Abergwesyn közösségi területen zajló folyamatos tűzesetek elpusztították a helyi aranylilek utolsó megmaradt költőhelyét, amelyek a brit hegyvidék egyik legszebb madarai közé tartoznak. Az idei év eddig 110 négyzetmérföld (284 négyzetkilométer) területet égetett fel az Egyesült Királyságban, ami nagyobb terület, mint Birmingham.
A BBC által beszerzett adatok alapján Walesben a tűzoltó csapatok már közel 1,400 vadon tűzoltásával foglalkoztak az év során, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy felhívják az emberek figyelmét a felelős viselkedésre, és jelentsenek minden gyanús tevékenységet a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy megjegyezte, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik” az emberi okozta tüzek szempontjából az országban. „Nagyon aggódunk, úgy néz ki, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állataink lángra kapnak” – mondta McCarthy. A rekord száraz időszak és a szokatlanul magas hőmérsékletek márciusban valószínűleg hozzájárultak a tűzesetekhez. A 2024-es év alacsony tűzgyújtási száma is több növényzetet hagyott hátra, ami táplálhatta a tüzeket.
A walesi Coed Cadw, a Woodland Trust szervezete arról számolt be, hogy egy „pótolhatatlan” terület, amely a mérsékelt atlanti esőerdő része, károsodott az Aberystwyth közelében lévő Allt Boeth területén, ahol a védett kék harangvirágok is sérültek. Ezt a biotópust, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák jellemzik, és fenyegetettebbnek számít, mint a trópusi esőerdők. Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer frissen ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Mooron. Észak-Írországban, a Morne-hegységben az ízeltlábúak és a földön élő állatok, mint a hüllők, „egyszerűen élve megégnek”.
McCarthy elmondta, hogy a kormányzati támogatások elengedhetetlenek a gazdák és a földkezelők számára a tőzeglápok helyreállításához, hogy megelőzzék a tüzeket, miközben szén-dioxidot is megkötnek, és élőhelyet biztosítanak. A természetvédelmi jótékonysági szervezetek, mint a The Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) szintén aggasztónak tartják a vízi pocok jövőjét, amely már most is súlyos veszélyben van az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyércek általi ragadozás miatt. Az olyan kis állatok, mint a vízi pocok és a pocok, amelyek üregekben élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és az általuk fogyasztott táplálék elpusztul.
Rob Parry, az INCC munkatársa elmondta, hogy a vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős”. „Az utolsó megmaradt élőhelyük [Walesben] a hegyvidékeken található, tehát amikor ezek a területek leégnek, az borzalmas a helyi populáció számára, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – tette hozzá. Az INCC öt gyöngybagoly költési párt is nyomon követ a dél-walesi Amman-völgyben, ahol a vadon tűzoltásai hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még bőséges területük volt, hogy táplálékot találjanak a fiókáiknak, most pedig ez hirtelen eltűnt” – mondta Parry.
A hen harrier és a mezei pacsirta is érintett, amelyek számának növelésére irányuló közelmúltbeli természetvédelmi erőfeszítések zajlottak a walesi hegyvidékeken. „Már így is aggódunk a vadon élő állatok miatt” – mondta Parry. „Mi vagyunk a világ egyik legtermészetelhasználódottabb országa, és a tavaszi tüzek a legrosszabb időszakban óriási terhet jelentenek a vadon élő állatok és a környezet számára.” Az INCC felszólította a gazdákat, hogy jobban ellenőrizzék a kontrollált tüzeket, és figyeljék a vadon tűzoltásainak környezeti hatásait.
A Természeti Erőforrások Walesben (NRW) szerint a vadon tűzoltásai „óriási problémát jelentenek”, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint az elmúlt évben a tüzek több mint fele itt történt. Becky Davies, az NRW vezető tisztviselője elmondta: „Az elmúlt három napban több mint 75 tűzeset volt csupán Dél-Walesben.” A tűzesetek környezeti hatásai szélesebb körben is érezhetők, mivel az esőzések után a frissen leégett talaj és a benne rekedt foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva a víz minőségét. A tüzek száma évről évre változik, attól függően, hogy mikor következnek be a száraz időszakok. A BBC adatai szerint Dél-Walesben a fűtűzések száma az előző évihez képest 1200%-kal nőtt. Az északi walesi tűzoltók 170 tűzesethez érkeztek az idén, míg a Közép-Walesi Tűzoltóság 772 lángolással foglalkozott. A vadon tűzoltásai Angliában és Észak-Írországban is növekedtek az előző évhez képest, míg a skóciai tűzoltóság az egész országra kiterjedő szélsőséges tűzoltási riasztást adott ki. A statisztikák szerint a legtöbb tűzeset szándékosan történik, de azok is elindulhatnak egyszeri grillezők vagy a kontrollált tüzekből, amelyek kicsúsznak az irányítás alól. Dél-Walesben a tűzoltók iskolákba járnak, hogy a fiatalokat oktassák a tűzesetek pusztító hatásairól. A cwmbrani Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent rendőrség munkatársai állatokat, például kígyókat, sündisznókat és rókákat hoztak, hogy a gyerekek megismerkedhessenek velük. Mark Bowditch, az állomás vezetője elmondta, hogy a csapatok első kézből tapasztalják a vadon élő állatok károsodását. „Látjuk a helyi vadon él

