
A Fed nem változtat a kamatokon a vámok körüli bizonytalanság miatt
Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, figyelmeztetett arra, hogy Donald Trump elnök tarifái olyan „nagyfokú bizonytalanságot” okoztak, hogy nem biztosak abban, mit tegyenek a kamatokkal kapcsolatban. A Fed szerdán bejelentette, hogy a kamatlábakat változatlanul hagyja, annak ellenére, hogy Trump nyomást gyakorolt arra, hogy csökkentsék a kölcsönzési költségeket. Jerome Powell, a Fed elnöke elmondta, hogy Trump tarifapolitikájának gazdasági következményei miatt „egyáltalán nem világos”, hogy a banknak mi lenne a következő lépése. Ez a döntés már a harmadik volt egymás után, amelyben a Fed nem tett lépéseket, így a bank alapvető kölcsönzési rátája körülbelül 4,3%-on stagnál.
Powell hangsúlyozta, hogy ha Trump tarifái továbbra is hatályban maradnak, akkor valószínű, hogy „infláció növekedéséhez, gazdasági növekedés lassulásához és a munkanélküliség növekedéséhez” vezetnek. A Fed általában akkor csökkenti a kamatokat, ha úgy véli, hogy a gazdaság nehézségekkel küzd, és emeli őket, ha a termékek ára túl gyorsan kezd emelkedni. Azonban a bank, amely független politikai döntéseket hoz a Fehér Háztól, azt állította, hogy a tarifák növelték a gazdasági lassulás és a gyorsabb áremelkedés kockázatát, ami bonyolítja a következő lépést.
„Nagyon nem világos, mit kellene tennünk” – mondta Powell szerdán. „Itt annyi a bizonytalanság.” A szerdai döntés volt a Fed első lépése Trump tarifáinak bejelentése óta, amely globálisan importált árukra vonatkozóan emelte meg az importadót, különösen Kínából érkező termékek esetében, ahol a vámok legalább 145%-ra rúgnak. Az Egyesült Államokban működő logisztikai cégek és kikötők jelentős kereskedelmi visszaesésről számoltak be, míg az elemzők figyelmeztettek arra, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnőtt az év eleje óta.
Trump, aki az elmúlt évben az újraválasztásra kampányolva ígérte a kamatok csökkentését, arra kérte a Fed-et, hogy „előretekintően” csökkentsék a kamatokat, és célkeresztbe vette a bank vezetőjét, akit „nagy vesztesnek” és „Mr. Túl Későnek” nevezett, amiért nem reagált elég gyorsan. Az Európai Központi Bank a múlt hónapban csökkentette a kamatokat, hivatkozva a gazdasággal kapcsolatos aggodalmakra a kereskedelmi feszültségek miatt. Az Egyesült Királyság Bankja is várhatóan hasonló intézkedést hoz a közeljövőben.
A következő hetekben amerikai és kínai tisztviselők találkoznak, de a tárgyalások terjedelme még mindig nem világos. Trump szerdán elvetette azt az elképzelést, hogy előre csökkentsék a tarifák mértékét a kereskedelmi tárgyalások elősegítése érdekében. Powell elmondta, hogy ezek a tárgyalások lehetőséget adhatnak arra, hogy „lényegesen megváltozzon” a gazdasági helyzet. „Általában a dolgok tisztázódnak, és az irányvonal világossá válik” – mondta. „Jelenleg azonban nagyon nehéz megmondani, hogy mi lenne az.” Eközben a gazdaság jól teljesít.
Az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában először zsugorodott 2022 óta, de a tisztviselők hangsúlyozták, hogy ezek az adatok torzultak, mivel a vállalatok a tarifák bevezetése előtt igyekeztek minél több árut behozni az országba, nem pedig a szélesebb aktivitás csökkenése miatt. A foglalkoztatás a múlt hónapban váratlanul erős maradt, a munkanélküliségi ráta közel van a történelmi mélypontokhoz, 4,2%-on, míg az amerikai tőzsde nagyrészt visszanyerte az előző hónapban tapasztalt éles csökkenéseket. Powell elmondta, hogy ezek az adatok lehetőséget adnak a Fed-nek, hogy várjon. „Gyorsan tudunk reagálni, amikor ez szükséges, de úgy gondoljuk, hogy jelenleg a megfelelő lépés az, ha várunk és figyeljük, hogyan fejlődnek a dolgok” – tette hozzá.
A kormány továbbra is széleskörű amerikai kereskedelmi megállapodásra törekszik, miután csökkentette az autók és acél tarifáit. Trump elnök azt állítja, hogy a tarifák „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzleti életben, és további lépéseket helyezett kilátásba. A közelgő találkozó a legnagyobb jel arra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága kész a kereskedelmi háború de-eszkalálására. Trump új kereskedelmi megállapodása az Egyesült Királysággal betekintést nyújt abba, hogy milyen típusú megállapodásokat kereshet világszerte. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt az üzletet mások előtt sikerült tető alá hoznia, enyhítést nyújt az autógyártóknak.

