Gazdaság,  Hírek

Trump ásványi anyagokra vonatkozó megállapodásának váratlan következményei

Donald Trump visszatérése a Fehér Házba jelentős csapást jelent a globális klímavédelem számára – nyilatkozta Christiana Figueres, az ENSZ korábbi klímaügyi főtitkára, miután Trumpot megválasztották novemberben. Amióta hivatalba lépett, Trump visszavonta az Egyesült Államokat a Párizsi Klímaegyezménytől, amelyet a legfontosabb globális klímavédelmi megállapodásnak tartanak. Ezenkívül akadályozta az amerikai tudósok részvételét a nemzetközi klímakutatásokban, eltávolította a nemzeti elektromos járművek célkitűzéseit, és gúnyolódtak elődjének új zöld technológiák kifejlesztésére tett kísérletein, amit „zöld új átverésnek” titulált. Mindezek ellenére Trump érdeklődése a kritikus ásványi anyagok iránt a közelmúltban növekedett, különösen az ukrán elnökkel való megállapodások kapcsán.

A kritikus ásványi anyagok beszerzése Trump hivatalba lépése óta középpontba került. Ezek az ásványok kulcsszerepet játszanak az űr- és védelmi iparban, de érdekesség, hogy elengedhetetlenek a zöld technológiák előállításához is. Trump közeli munkatársa, Elon Musk, a SpaceX és a Tesla vezetője, jól tudja, mennyire fontosak ezek az ásványok a zöld átmenet szempontjából. Az elektromos járművekhez használt grafit, a lítium az akkumulátorokban, és a nikkel a rakétákban mind kritikus ásványok. Elizabeth Holley, a Colorado School of Mines bányamérnöki intézetének docense magyarázza, hogy minden országnak megvan a saját kritikus ásványi anyagok listája, de ezek általában ritka földfémekből és más fémekből, például lítiumból állnak. A kereslet 2023-ban robbanásszerűen megnőtt: a lítium iránti kereslet 30%-kal emelkedett, amit a tiszta energia és az elektromos járművek szektorának gyors növekedése hajt. Az International Energy Agency (IEA) előrejelzése szerint a következő két évtizeden belül ezek az iparágak a lítium iránti kereslet 90%-át, a kobalt iránti kereslet 70%-át és a ritka földfémek iránti kereslet 40%-át fogják kitenni.

Musk az ásványokkal kapcsolatos aggodalmát három évvel ezelőtt egy tweetben fejezte ki, amelyben arra figyelmeztetett, hogy a lítium ára „őrült szintre” emelkedett, és hogy a Tesla akár közvetlenül a bányászatba és finomításba is bele kellene hogy vágjon, ha a költségek nem javulnak. A lítium mennyisége a Földön nem korlátozott, de a kitermelés üteme lassú, és az Egyesült Államok gyenge pozíciója a ritka földfémek és kritikus ásványok terén, mint például a kobalt és a nikkel, egy decemberi jelentésben is szerepelt, amelyet egy amerikai kormányzati bizottság készített. A jelentés figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államoknak újra kell gondolnia a kritikus ásványi anyagok és ritka földfémek ellátási láncára vonatkozó politikáját, mivel a jelenlegi függőség a Kínai Népköztársaságtól kockázatokat hordoz.

Kína dominanciája a piacon abból fakad, hogy korán felismerték a zöld technológiával kapcsolatos gazdasági lehetőségeket. Bob Ward, a Londoni Gazdasági Egyetem klímaváltozási és környezeti kutatóintézetének politikai igazgatója szerint Kína körülbelül 10 évvel ezelőtt döntött arról, hogy merre halad a trend, és stratégiai módon üldözte a megújuló energiaforrások és az elektromos járművek fejlesztését, így dominálva a piacon. Daisy Jennings-Gray, a Benchmark Mineral Intelligence árazási osztályának vezetője elmagyarázza, hogy ezek az ásványi anyagok geológiai korlátozottságuk miatt kritikusak. A lítium például bőségesen megtalálható a Földön, de gyakran nehezen hozzáférhető helyeken található, így a bányászati projektek logisztikája rendkívül költséges lehet.

Trump motivációja a kritikus ásványi anyagok iránti érdeklődésében a hátrányos helyzet félelme, amit Christopher Knittel, a Massachusettsi Műszaki Egyetem alkalmazott közgazdaságtan professzora is megerősít. Az Egyesült Államoknak a zöld technológia terén való késlekedése kérdéses, és a Biden-adminisztráció az IRA (Inflációs Csökkentési Törvény) bevezetésével erősen támogatta a zöld technológiákat, de a kritikus ásványi anyagok beszerzésére vonatkozó intézkedések nem voltak hangsúlyosak. Most azonban Trump lépései arra utalnak, hogy a kritikus ásványi anyagok beszerzésére irányuló fókusz növekedhet, és a hírek szerint a Fehér Házban olyan pletykák keringenek, hogy hamarosan elfogadhat egy „Kritikus Ásványi Anyagok Végrehajtási Rendelkezését”.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c30mjedjzgpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük