
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság megállapodott az autók és fémek vámcsökkentéséről
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között született új megállapodás keretében az USA beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autók importadóit, valamint lehetővé teszi, hogy némi acél és alumínium vámmentesen léphessen be az országba. Ez a bejelentés jelentős megkönnyebbülést hoz a brit ipar számára, hiszen az új vámok, amelyeket Donald Trump elnök hirdetett meg januári hivatalba lépése óta, súlyosan érintették a kulcsfontosságú ágazatokat. Azonban a megállapodás nem érinti a legtöbb brit termékre vonatkozó 10%-os vámot, amely továbbra is érvényben marad.
Bár a két ország vezetői jelentősnek nevezték a megállapodást, a szakértők szerint az nem tűnik úgy, hogy érdemben változtatna a két ország közötti kereskedelmi feltételeken, amelyek a Trump által bevezetett változások előtt álltak. A megállapodás hivatalos aláírása csütörtök délután elmaradt, és a két kormány bejelentései is szűkszavúak voltak. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover gyárában tett látogatása során úgy nyilatkozott, hogy ez a megállapodás egy „fantasztikus platform” a brit üzleti élet és munkavállalók számára. Kiemelte, hogy a megállapodás megvédi a brit munkahelyeket a kulcsfontosságú szektorokban, például az autógyártásban és az acéliparban.
Donald Trump a Fehér Házból kinyilatkoztatva a megállapodást „nagy üzletnek” nevezte, és visszautasította azokat a kritikákat, amelyek szerint eltúlozza annak jelentőségét. A két fél egyetértett abban, hogy az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett importadót, amelyet Trump tavaly 25%-ra emelt, 10%-ra 100,000 autó esetében évente. Ez kedvező hatással lehet a luxusautógyártókra, mint például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, bár a növekedést korlátozhatja, mivel ez körülbelül annyit tesz ki, mint amennyit az Egyesült Királyság tavaly exportált.
Jonathan Reynolds, az Egyesült Királyság üzleti titkára a BBC-nek elmondta, hogy az ország néhány napon belül elveszíthette volna a munkahelyek tömegeit az autógyárakban, amelyeket az amerikai vámok fenyegettek. „Ez nagyon komoly helyzet volt,” mondta, hozzátéve, hogy az emberek munkahelyeiket veszíthették volna el, ha nem történik meg ez a áttörés. Az acél- és alumíniumvámok, amelyeket Trump korábban 25%-ra emelt, szintén csökkentésre kerültek, a brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint. Az Egyesült Államok helyette kvóta bevezetésére is hajlandó volt, amely korábban is érvényben volt.
A két ország megállapodott abban is, hogy mindkét fél legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálhat a másik országból. Az Egyesült Államok szerint ez a változás jelentősen növeli a marhahús értékesítését az Egyesült Királyságba, amely korábban 20%-os vám alatt állt, és a mennyisége 1,000 tonnára volt korlátozva. Összességében az Egyesült Államok azt állította, hogy a megállapodás 5 milliárd dolláros lehetőséget teremt az export számára, beleértve a 700 millió dolláros etanol- és 250 millió dolláros egyéb mezőgazdasági termékeket.
A brit acélipar vezetője, Gareth Stace üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „nagy enyhülést” hoz az acélipar számára. Más üzleti csoportok azonban nagyobb bizonytalanságot fejeztek ki. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója a BBC-nek elmondta, hogy „jobb, mint tegnap, de határozottan nem jobb, mint öt héttel ezelőtt”. A Munkáspárt politikusai dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok több részletet és parlamenti vizsgálatot kértek.
A Megállapodás körüli viták tovább folytatódnak, hiszen Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője kritikát fogalmazott meg, mondván, hogy a megállapodás lényegében az Egyesült Királyság vámcsökkentését jelenti, miközben az Egyesült Államokban emelkednek a vámok. A Liberal Democrats párt szavazást követelt a megállapodásról a parlamentben, hangsúlyozva, hogy a képviselőknek joguk van dönteni a nyilvánosságot érintő ügyekben. Sir Ed Davey megjegyezte, hogy minden kereskedelmi megállapodás során, különösen egy olyan megbízhatatlan partnerrel, mint Donald Trump, a részletek kulcsfontosságúak lesznek.
A megállapodás részletei még nem teljesen tisztázottak, és a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok alakulása, valamint Trump gyógyszeripari importadókkal kapcsolatos szándékai még mindig kérdésesek. A brit kormány folytatja a szélesebb körű amerikai kereskedelmi paktumra irányuló törekvését. A Fehér Ház elnöke szerint a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” a gazdaságban, ami újabb lépéseket és intézkedéseket vetít előre.
