Gazdaság,  Hírek

A Bitcoin zűrzavara, ami megosztja Trump híveit

Az utóbbi öt évben egy folyamatos zúgás kísérte a madárdalokat és az alkalmanként hallható kutyaugatást a New York állambeli Dresden faluban, amely körülbelül 300 lakosnak ad otthont. Ez a hang a közeli Greenidge Generációs erőműből származik, amely hosszú ideig le volt állítva, de most újra üzemel. Az erőmű működése sok helyi lakost felháborított, mivel a folyamatos zúgás zavarja a vidéki élet nyugalmát. Ellen Campbell, aki a Seneca-tó közelében él, így nyilatkozott: „Ez már-már elviselhetetlen. Ha kimegyek a tóhoz, nem szeretném ezt hallani. Nem ezt írtuk alá.”

Dresden, amelyet kanyargós vidéki utak, egyvágányú vasútvonalak és szőlő- valamint komlót termesztő farmok vesznek körül, a természetkedvelő helyiek és a gazdasági fejlődés közötti feszültség tipikus példája. Azonban a helyiek zúgásra való panaszai egy másik, váratlan problémát is jeleznek: Donald Trump amerikai elnök politikája, amely ellenállásba ütközik a vidéki területeken, ahol sokan támogatták őt. Ennek a konfliktusnak a középpontjában a Bitcoin bányászat áll, amely energiaigényes folyamat, és amely az utóbbi években robbanásszerűen terjedt el az Egyesült Államokban. A jelenlegi kormányzat, ellentétben Joe Bidenével, a bányászati ipar ösztönzésére törekszik, Trump pedig júniusban bejelentette, hogy „az Egyesült Államokat a világ kriptovaluta bányászatának fővárosává szeretné tenni”.

A Bitcoin bányászat elterjedése következtében az erőművek, mint a Dresden közelében található Greenidge, szerte az Egyesült Államokban megjelennek, vonzva a rekordmagas kriptovaluta árakkal és olcsó, bőséges energiával, amely a bányászatot végző számítógépek működtetésére szolgál. Jelenleg legalább 137 Bitcoin bányászati helyszín működik az Egyesült Államok 21 államában, és számos további tervezett bányászati projekt is létezik. A Szövetségi Energiaügyi Hivatal (EIA) becslése szerint a Bitcoin bányászat az ország elektromos hálózatának akár 2,3%-át is felhasználja.

Dresdenben sokan aggódnak a magas energiafogyasztás és annak környezeti hatásai miatt. Azonban a legnagyobb zavaró tényező a bányászat zajos zaja, amely a számítógépek hűtésére használt ventilátorokból származik, és amely a mechanikus zúgástól a fülrepesztő zúgásig terjedhet. „Folyamatos zümmögést hallunk” – mondta Lori Fishline, egy másik dresdeni lakos. „Ez egy állandó, hangos zúgás, amit egyszerűen nem lehet figyelmen kívül hagyni. Korábban sosem volt jelen, és határozottan megváltoztatta a mi öbölünk békés hangulatát.” Campbell asszony Trump Bitcoin támogató politikája miatt komolyan megkérdőjelezi politikai hovatartozását is. „Jelenleg nem vagyok igazán boldog a pártom miatt” – tette hozzá.

A Seneca-tónál zajló konfliktus az Egyesült Államok más vidéki területein is megjelenik, ami problémákat okozhat a Fehér Ház számára, amely a kriptovaluta ipar támogatására összpontosít. Körülbelül 160 kilométerre nyugatra, a Niagáránál egy helyi polgármester, Robert Restaino, aki demokratapárti, 2021 decemberében moratóriumot hirdetett az új bányászati tevékenységekre, és a következő évben 40-50 decibel zajhatárértékeket vezettek be a lakóövezetek közelében. A helyiek a zajt a 747-es jumbo jet hangjához hasonlították, míg mások szerint a bányászat zaja akár napi 24 órás fogfájással is felér.

A Texas állambeli Granbury-ban 2023-ban egy 7,3 méter magas zajvédő falat állítottak fel egy bányászati helyszín mellett, miután a lakosok panaszt tettek, hogy az állandó zúgás megakadályozza őket az alvásban és migrént okoz. Ezek a Bitcoin műveletek mind Trump elnöksége előtt nyíltak meg, de a velük szembeni ellenállás arra utal, hogy a republikánus párti területeken a közszolgák folyamatos nyomás alatt állhatnak a helyi lakosok részéről, akik ellenzik a további Bitcoin bányászat bővítését.

Trump 2019-ben még azt mondta, hogy a Bitcoin „csak átverésnek tűnik”, azonban mostanra a Trump család saját kriptovaluta céget alapított, és egy saját kriptovalutát, a $TRUMP-ot indított. Trump fiai, Eric és Donald Jr. pedig egy American Bitcoin nevű bányászati vállalkozást alapítottak, amely a Nasdaq tőzsdén kíván kereskedni. A Bitcoin bányászat népszerűsége az Egyesült Államokban részben a Kínában 2021-ben történt szigorítások következménye, amelyek a bányászat környezeti hatásai miatt merültek fel. Az Egyesült Államok most a világ vezető Bitcoin termelője, a világ Bitcoin kínálatának körülbelül 40%-át bányászza.

Dresden a New York állambeli Finger Lakes régióban található, amely a mély gleccsertavakról és a borászatáról ismert. Yates megyében, ahol Dresden is található, a választók körülbelül 60%-a Trumpra szavazott a legutóbbi választások során. A Greenidge Generációs erőmű tulajdonosai szerint a létesítmény havonta 40-120 Bitcoinot termel, és az erőmű által generált energia részben visszakerül az elektromos hálózatba. Az erőmű üzemeltetői azonban visszautasították az interjút, és azt állították, hogy a régi széntüzelésű üzemet viszonylag tisztább gáztüzelésű erőművé alakították át, amely megfelel az állami környezetvédelmi törvényeknek.

A New York állam hivatalai azonban megkérdőjelezik, hogy a gázüzemű erőmű működése engedélyezett-e azokon a szabályokon belül, amelyek az öreg szénüzemet lehetővé tették. A közszolgák és a bányászatot ellenző helyiek közötti konfliktus nemcsak Dresdenben, hanem országos szinten is folytatódik. A bányászat nemcsak a helyi energiaköltségeket befolyásolja, hanem komoly környezeti hatásokkal is jár. A Harvard egy tanulmánya, amely márciusban jelent meg, kimutatta, hogy a Bitcoin bányászat évente milliókat tesz ki veszélyes levegőszennyezésnek, és 34 bányászati helyszín több energiát fogyaszt, mint Los Angeles városa.

A Bitcoin bányászat ellenállása nemcsak a Trump támogatottságát élvező helyeken, hanem más vidéki területeken is megjelenik. Az iparág jövője tehát bizonytalan, mivel a közvélemény és a politikai nyomás egyaránt hatással van a Bitcoin bányászat jövőbeli fejlődésére az Egyesült Államokban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2qg6e03l2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük