Egyéb,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alá húzódott

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előkeresték transzparenseiket, felvették híres narancssárga mellényeiket, és feltöltötték hangosbeszélőiket, hogy folytassák eddigi munkájukat. Az elmúlt három év során a csoport sokféle figyelemfelkeltő akciót hajtott végre, mint például levesek dobálása, kukoricakeményítő festékkel való fújás és utak blokkolása, amelynek következtében a JSO az Egyesült Királyság egyik legvitatottabb kampánycsoportjává vált. A szombati demonstrációra várhatóan több száz aktivista gyűlik össze London belvárosában. Azonban a közelgő esemény sok szempontból eltér az eddigiektől. Először is, a gyűlés létezése nem titok, másrészt pedig valószínű, hogy nem fogják elérni azt a tömeges zűrzavart, amit korábban tapasztalhattunk. Valójában ez lesz a JSO utolsó demonstrációja. A csoport saját szavaival élve „felakasztja a narancssárgát”, és befejezi a polgári engedetlenség kampányát. Az aktivisták hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcot, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati politika. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy az újonnan bevezetett szigorú hatósági jogkörök szinte lehetetlenné tették számukra, hogy működjenek.

Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati rendezvény „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és rengeteg bizalmat fektettünk egymásba” – tette hozzá. Az ünneplés nemcsak a JSO aktivistáira korlátozódik; sok autós, akiket megbénítottak a demonstrációk, vagy a művészetkedvelők, akik felháborodtak a nagy festmények elleni támadások miatt, szintén örömmel fogadják a JSO távozását. A rendőrség is könnyebben lélegezhet, hiszen a JSO tüntetéseinek biztosítása több ezer órányi rendőri időt és milliókat emésztett fel. A 2023-as évben a Met Police közölte, hogy a csoport akciói közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban fontos kérdéseket vet fel, például hogy valóban véget ér-e a zűrzavart okozó klímaaktivizmus az Egyesült Királyságban, vagy hogy a csoportok a föld alá kényszerülve új, még zűrzavarosabb vagy kaotikusabb akciókat indítanak. A stratégiai kérdések között szerepel, hogy a klímával kapcsolatos közérdek ellenére a nyilvánosság jelentős része ellenséges érzésekkel viseltetett a JSO iránt. A JSO modellje kis csoportok elkötelezett aktivistáinak célzott akciókat tett lehetővé, amelyek a maximális zűrzavart vagy nyilvános felháborodást okoztak. Az akcióknak azonban szigorú belső szabályai voltak: azoknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk, vagyis várniuk kellett, hogy letartóztassák őket.

A rendőrség, amelyet a közfelháborodás és a negatív médiakép keltett, új jogköröket követelt a „öko-őrültek”, mint például a JSO aktivistái megfékezésére. A legnagyobb változás a 2022-es rendőrségi, bűnügyi, ítélkezési és bírósági törvényben következett be, amely a „szándékos vagy gondatlan közszolgáltatás zavarását” törvényes bűncselekménnyé nyilvánította. A jogszabály a közérdek súlyos megsértését, súlyos kellemetlenséget vagy a közszolgáltatás súlyos elvesztését is bűncselekményként definiálta, amely új jogi lehetőségeket nyújtott a hatóságok számára. Mostantól még egy potenciálisan zűrzavart okozó akció tervezése is súlyos börtönbüntetést vonhat maga után. A következő évben a közrend védelméről szóló törvény szélesítette a rendőrség hatáskörét a tüntetések kezelésére, új bűncselekményeket vezetett be, például az „objektumokhoz való zárkózást” és a nagy infrastruktúrák zavarását.

A JSO aktivistái közül sokan úgy vélik, hogy az új jogszabályok miatt a hagyományos, felelősségteljes tüntetési formák már nem fenntarthatók. A Shut the System (STS) nevű csoport például vandalizmusra adta a fejét, hogy felhívja a figyelmet a klímaváltozásra. A csoport tagjai azt vallják, hogy a hatósági jogszabályok miatt kénytelenek lettek a föld alá vonulni, hogy hatékonyan tudják képviselni álláspontjukat. A múltban a Tyre Extinguishers nevű csoport is végzett hasonló akciókat, amikor sportautók kerekét deflálta, míg idén egy másik csoport a Land Rover kereskedés autóinak kerekét fúrta ki.

A JSO eseményei mélyebb elgondolkodásra késztették a klímavédelmi mozgalmat a jövőbeli stratégiák kapcsán. Néhányan úgy vélik, hogy a JSO eltávolodása lehetőséget ad arra, hogy új, hatékonyabb, de nem zűrzavart okozó módszereket találjanak. A Citizen’s Arrest Network (CAN) nevű csoport jogi úton próbálja megfordítani a helyzetet, és a közszolgáltatás zavara alapjaira építve célozza meg a szennyező vállalatokat. Az aktivisták úgy vélik, hogy a kormányoknak figyelembe kell venniük a közvélemény jogos aggodalmait, és ha nem hallgatnak a tiltakozásokra, az újabb, drasztikusabb akciókhoz vezethet.

Mindeközben a közvéleménykutatások azt mutatják, hogy a klímaváltozás elleni fellépés iránti támogatás továbbra is erős az Egyesült Királyságban. Azonban a JSO tevékenységei miatt a közvélemény sok esetben ellenségesen viszonyult a csoporthoz. A JSO tevékenységeinek vége nemcsak a csoport számára jelent új kezdetet, hanem a klímavédelmi mozgalom számára is új kihívásokat támaszt, hogy megtalálja a megfelelő utat a jövőbeli akciókhoz.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük