Egyéb,  Hírek

Angliában tízéves csúcson a vízszennyezés, figyelmeztetnek a környezetvédők

Az angliai vízszolgáltatók által nyilvántartott környezetszennyezési esetek száma a legmagasabb szinten áll az elmúlt tíz évben, derült ki a kampánycsoportok által megszerzett adatokból. A Surfers Against Sewage (SAS) nevű szervezet közölte, hogy a környezetvédelmi ügynökség által szolgáltatott adatok szerint a szennyezési esetek száma több mint kétszerese a kitűzött célnak. Ezek a szennyezési események súlyos károkat okozhatnak a vadon élő állatok számára, és megbetegíthetik azokat az embereket, akik az ország folyóit és tengereit használják. A Water UK, az Egyesült Királyság víz- és szennyvízkezelő vállalatainak ipari szervezete bejelentette, hogy a cégek 12 milliárd fontot terveznek befektetni a szennyezések csökkentésére a következő évtized végére.

A környezetvédelmi ügynökség, mint környezetvédelmi szabályozó szerv, nemcsak az éves szennyvízszivárgások számát, hanem a környezetszennyezési események számát is nyilvántartja, amelyek valószínűleg súlyos kárt okoznak a vadon élő állatokban és az emberekben. Nyolc évvel ezelőtt a környezetvédelmi ügynökség megjegyezte, hogy a vízipar nem tesz eleget a szennyezési események csökkentésére, ami „aggodalmat okozott a helyi közösségekben, és tönkretette a folyókat és a strandokat.” Ennek következtében az ipar számára 40%-os csökkentési célt tűztek ki 2025-re, a 2016-os szinthez képest. A legfrissebb, nyilvános adatokat 2023 végéig nyújtották be, de a Freedom of Information (Információszabadság) kérés után a Surfers Against Sewage 2025 elejéig terjedő adatokat is megszerzett. Ezek az adatok azt mutatták, hogy tavaly 2487 környezetszennyezési eseményt regisztráltak, ami 31%-os növekedést jelent a 2016-os szinthez képest, és majdnem kétszerese az eredeti környezetvédelmi ügynökségi célnak.

Giles Bristow, a Surfers Against Sewage vezérigazgatója így fogalmazott: „A vízipar folyamatosan megbukik.” Felhívta a figyelmet arra, hogy a rendszert reformálni kell, hogy „a közegészség prioritást élvezzen, és a vásárlói értéket képviselje, miközben egészséges tengerpartokat, folyókat és tavakat biztosít.” A Water UK válaszolt a megállapításokra a kilenc angliai szennyvízkezelő cég nevében. Azt mondták, hogy tisztában vannak azzal, hogy a vízrendszer nem működik megfelelően, és támogatják az Független Vízbizottságot, amely az ipar szabályozásának minden aspektusát vizsgálja. „Mindazonáltal egyetlen szennyvízszivárgás sem elfogadható, és a vízszolgáltatók 12 milliárd fontot fektetnek be, hogy 2030-ra majdnem felére csökkentsék a viharok során fellépő szivárgásokat” – hangsúlyozták.

A befektetés költségeinek többsége várhatóan a vízdíjak emeléséből fog származni, amely már az idén érvénybe lépett. Az ipari szabályozó Ofwat lehetővé tette a vízszolgáltatók számára, hogy az elkövetkező öt évben átlagosan évi 31 fonttal emeljék a díjakat, azonban ezek az emelések nem tartalmazzák az inflációt, ami azt jelenti, hogy a tényleges számlák ennél valószínűleg magasabbak lesznek. A Vízbizottság egy független felülvizsgálat, amelyet a kormány állított fel, hogy különböző módokat vizsgáljon meg az ipar szabályozására, miután a közvélemény egyre növekvő dühét tapasztalta a vízszolgáltató cégek teljesítményével kapcsolatban. Sir Jon Cunliffe, a Bizottság elnöke, aki korábban a Bank of England alelnöke volt, nyilvános javaslatokat vár a következő hétig.

Andrew Fusek Peters egy évtizedet töltött az Egyesült Királyság vadon élő állatainak megörökítésével. A Daera a tápanyagokkal kapcsolatos cselekvési programját konzultálja, beleértve a szabályok megsértése esetén kiszabható esetleges büntetéseket is. A környezetvédelmi ügynökség olyan baktériumok után kutat a tengerekben, amelyek megbetegíthetik az embereket. A skót kormány felülbírálta azt a döntést, amely elutasította egy tervezett üdülőhely létrehozását a Loch Lomond partján. Az United Utilities előtárgyalás előtti nyeresége több mint megduplázódott, elérve a 355 millió fontot a március 31-én zárult évben. Az adatok és a helyzetkép alapján egyértelmű, hogy a vízipar előtt álló kihívások komoly figyelmet igényelnek, és a közvélemény nyomására sürgető reformokra van szükség a fenntarthatóbb jövő érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy5rp6e75q4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük