Egyéb,  Hírek

Aszteroida, amely az élet alapköveit rejti, állítják a tudósok

A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában felfedezték az élet kémiai építőköveit, ami újabb izgalmas fejezetet nyit a bolygónk és az élet eredetének kutatásában. Az amerikai űrhivatal, a NASA által indított Osiris Rex űrszonda által gyűjtött mintákban gazdag ásványi anyagok és több ezer szerves vegyület található. A kutatók különösen az aminosavakat emelik ki, amelyek a fehérjék felépítésében játszanak kulcsszerepet, valamint a nukleobázisokat, amelyek a DNS alapvető összetevői. Noha ezek a felfedezések nem bizonyítják, hogy valaha is létezett élet Bennun, megerősítik azt a teóriát, miszerint az aszteroidák eljuttatták ezeket az élethez szükséges alapanyagokat a Földre, amikor milliók évvel ezelőtt ütköztek bolygónkkal.

Sara Russell professzor, a Londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtani szakértője elmondta: „Amit megtudtunk, lenyűgöző. Ez információt ad az eredeteinkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk az élet kezdete körüli nagy kérdésekre. Ki ne akarná tudni, hogyan indult az élet?” Az új tanulmányok a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban jelentek meg, és a Bennu aszteroidáról gyűjtött adatok elemzése izgalmas kutatási irányokat nyithat meg.

Az Osiris Rex küldetése egyik legambiciózusabb próbálkozás volt a NASA történetében. A 500 méter széles aszteroidáról a szonda egy robotkar segítségével gyűjtött össze anyagot, amelyet kapszulába csomagolt, majd 2023-ban visszahozott a Földre. A kutatók körülbelül 120 gramm fekete port kaptak, amelyből sok tudományos intézet világszerte részesült. Bár ez a mennyiség elsőre nem tűnik soknak, a benne lévő információk kincset érnek. Russell professzor elmondta: „Minden egyes szemcse újabb információt ad nekünk Bennuról.” A kutatók az Egyesült Királyságban egy teáskanálnyi mintát kaptak az aszteroidáról, amely gazdag nitrogénben és szénben gazdag vegyületekben.

A kutatás során kiderült, hogy az aszteroida tele van azokkal az aminosavakkal, amelyeket a Földön található élet használ a fehérjék felépítéséhez. Ezen kívül a DNS négy gyűrűs molekulájának mindegyikét is megtalálták: adenint, guanint, citozint és timint. A tanulmány során felfedezett ásványok és sók arra utalnak, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintákban. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek a Földre hullott meteoritokban, de másokat most először sikerült detektálni.

Russell professzor hangsúlyozta, hogy a Bennu rendkívül gazdag ásványi anyagokban, amelyek eddig ismeretlenek voltak a meteoritokban. A kutatás során kiderült, hogy a korai Naprendszer nagyon zűrzavaros volt, és számos aszteroida, például a Bennu, folyamatosan bombázta a fiatal Földet, hozzájárulva a bolygónk óceánjainak kialakulásához, és ezáltal lehetővé téve az élet megjelenését. Azonban a Föld nem volt az egyetlen bolygó, amely ilyen égi testek ütközésének áldozata lett; más bolygók is hasonló sorsra jutottak.

Dr. Ashley King, a Londoni Természettudományi Múzeum kutatója elmondta: „A Föld egyedi, mivel eddig itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák az egész Naprendszerben szállították ezeket az alapanyagokat, a szenet és a vizet.” A tudósok számára az a kulcskérdés, hogy ha megvannak a megfelelő feltételek, miért van élet a Földön, és vajon találhatunk-e máshol is életet a Naprendszerben. Ez a kérdés a kutatások középpontjában áll, és a Bennuból hozott porral kapcsolatos tudományos munka még évtizedekig tart, miközben a kozmosz további részeit is felfedezik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük