Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyságnak mindent meg kell tennie az EU-val való kereskedelem újjáépítéséért, állítja a bank vezetője

A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey, nemrégiben nyilatkozott arról, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen szüksége van arra, hogy „újjáépítse” kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval. Bailey a BBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy a Brexit utáni kereskedelmi helyzet visszafordítása rendkívül fontos lenne az Egyesült Királyság számára. Kifejtette, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem foglal állást a Brexit ügyében, de úgy véli, hogy a brit-európai kereskedelmi kapcsolatok javítása mindenképpen kedvező lenne. Jelenleg a brit kormány tárgyalásokat folytat az EU-val, hogy a hónap végén esedékes csúcsértekezlet előtt újraértékeljék kereskedelmi és biztonsági kapcsolataikat.

A legutóbbi amerikai megállapodás lehetőséget teremtett arra, hogy az Egyesült Királyság egy állategészségügyi megállapodást kössön az EU-val. Ez magában foglalná a szabványok összehangolását, hogy csökkentse a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén. A brit és az amerikai kormány között létrejött megállapodás értelmében a Fehér Ház beleegyezett, hogy csökkenti az importvámokat bizonyos brit autók esetében, és vámmentesen enged be bizonyos mennyiségű acélt és alumíniumot az Egyesült Államok területére. Ugyanakkor a legtöbb brit termékre 10%-os vámot továbbra is fenntartanak.

Bailey a közelmúltban arról is beszélt, hogy milyen hatással lenne a szorosabb brit-európai kapcsolatok kialakítása a gazdaságra és az inflációra. Kifejtette, hogy a kereskedelmi kapcsolatok szorosabbá tétele mindenképpen előnyös lenne, mivel az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit kapcsán hozott döntések ne károsítsák a hosszú távú kereskedelmi helyzetet. Remélem, hogy ezt felhasználva újra tudjuk építeni ezt a kapcsolatot” – mondta Bailey.

A kormányzó azt is megemlítette, hogy az Egyesült Királyság nemzetközi szintű megállapodásai példát mutathatnak más országok számára. „Ez azt bizonyítja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodások köthetők, és a kereskedelem lényeges” – tette hozzá. Bailey szerint bár néha unalmasnak tűnik a nemzetközi kereskedelmi táj, reméli, hogy a mostani megállapodások segítségével sikerülhet újjáépíteni a globális kereskedelmi rendszert.

Bár az Egyesült Államokkal kötött megállapodás gazdaságilag viszonylag kicsi, mégis fontos bizonyos szektorok számára. A Bank of England a közelmúltban második alkalommal csökkentette a kamatlábakat az év során, mivel az infláció lassulása indokolta ezt a lépést. Az Egyesült Királyság inflációja ugyan csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. Az alapkamat, amelyet a Bank of England határoz meg, közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, kölcsönök és megtakarítások kamatlábaira, így a brit lakosság millióira.

A Brexit utáni kereskedelmi helyzet folyamatosan változik, és a brit kormány célja, hogy a közeljövőben sikerüljön javítani a kereskedelmi kapcsolatokat az EU-val. Bailey optimista a jövőt illetően, és reméli, hogy a közelgő tárgyalások során sikerül előrelépni a brit-európai kereskedelmi kapcsolatok helyreállításában. Az Egyesült Királyság gazdasági helyzete és az inflációs várakozások figyelembevételével a kormányzatnak óvatosan kell kezelnie a Brexit utáni kihívásokat, hogy a lehető legjobban támogassa a gazdasági növekedést és a kereskedelmi fejlődést.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7zr4gnknxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük