Gazdaság,  Hírek

Csapás a megújuló energia terjedésének: leállították a nagy szélfarmot

A dán Orsted energiaipari vállalat bejelentése hatalmas csapást mért az Egyesült Királyság kormányának tiszta energia iránti ambícióira, miután lemondta a Hornsea 4 nevű, kelet-yorkshire-i partvidéken tervezett hatalmas szélerőmű építését. A Hornsea 4 projekt a világ egyik legnagyobb tengeri szélerőművévé válhatott volna, amelynek potenciális kapacitása 2,4 GW lett volna, elegendő áramot biztosítva több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted közleménye szerint a projekt gazdaságilag már nem volt életképes, annak ellenére, hogy egy 15 éves szerződést írtak alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron. Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű szektora az utóbbi években drasztikus költségnövekedéssel szembesült, amit a kormány is elismert. A Energia Biztonsági és Nettó Nulla Minisztérium (DESNZ) szóvivője kijelentette, hogy tisztában vannak a globálisan magas infláció és a beszállítói láncok korlátainak iparra gyakorolt hatásával Európa-szerte.

Ez már a második eset, hogy egy fejlesztő visszalép egy jelentős tengeri projekttől, hiszen a svéd Vattenfall 2023 júliusában leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén az emelkedő költségek miatt. Ezt a projektet a német RWE energiaipari cég vásárolta meg, amely kijelentette, hogy szándékában áll befejezni a munkálatokat. Az offshore fejlesztők előtt álló nehézségek komoly kérdéseket vetnek fel a kormány tiszta energia célkitűzéseinek megvalósíthatóságával kapcsolatban, amely szerint 2030-ra a megújuló energiaforrásoknak alkotniuk kellene az energiaellátás 95%-át. Jelenleg a brit energiaellátás több mint fele a szél-, nap-, nukleáris és biomassza energiából származik. Az Egyesült Királyságnak ahhoz, hogy elérje ezt a célt, meg kell háromszoroznia a tengeri szélerőmű kapacitást, valamint meg kell dupláznia a nap- és szárazföldi szélerőművek mennyiségét. Az Aurora Energy becslése szerint jelentős korszerűsítésekre is szükség van az áramhálózatban, beleértve 620 mérföld új elektromos vezeték építését, valamint alállomások és egyéb berendezések telepítését.

Sok helyi közösség ellenzi a közeli otthonaikhoz tervezett jelentős új energiainfrastruktúra létrehozását. Egyes iparági szakértők, beleértve a Konzervatív és Reformpártok képviselőit, úgy vélik, hogy a 2030-as cél megvalósíthatatlan. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora régóta érvel amellett, hogy az infrastruktúra kiépítése ilyen rövid idő alatt szinte lehetetlen feladat. Figyelmeztetett, hogy a rövid távú célok nem teljesítése maximumra emeli a megvalósítás költségeit. Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” lesz, de szerinte „Herculean erőfeszítéssel” lehetséges. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elismeri, hogy a terv ambiciózus és ellentmondásos, de hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen a számlák csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztonságának növelése érdekében.

A kormány bejelentette, hogy együtt kíván működni az Orsted céggel a Hornsea 4 projekt „újraindításán”, és hisz abban, hogy a tiszta energia küldetés továbbra is megvalósítható. A szóvivő szerint „erős projektportfólióval rendelkezünk a tiszta energia 2030-as céljainak megvalósításához, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy képesek legyünk navigálni a globális nyomások és az egyéni kereskedelmi döntések között, hogy elérjük céljainkat.” Az Egyesült Királyság előtt tehát komoly kihívások állnak az energiapolitikájának megvalósítása terén, és a jövőbeni fejlesztések iránti elkötelezettségük kulcsfontosságú lehet az éghajlatváltozás elleni harcban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük