Gazdaság,  Hírek

Energiaipari vezető figyelmeztet a gáz tároló jövőjére

A brit kormány támogatása nélkül bezárhatják az Egyesült Királyság legnagyobb gáz tároló létesítményét, a Rough-ot, figyelmeztetett a Centrica vezérigazgatója, Chris O’Shea a BBC One vasárnapi műsorában. A Rough tároló, amely az East Yorkshire partjainál található, az Egyesült Királyság gáz tárolási kapacitásának körülbelül felét biztosítja. A létesítményt 2017-ben bezárták, de a 2022-es orosz-ukrán háború következtében kialakult energia válság miatt részben újra megnyitották 2022 októberében. O’Shea elmondta, hogy a Rough létesítmény működése jelenleg nem fenntartható, mivel a Centrica becslése szerint a létesítmény idén körülbelül 100 millió font veszteséget fog könyvelni. A cég 2 milliárd fontot kíván befektetni a létesítmény fejlesztésébe, hogy képes legyen több gázt, beleértve a hidrogént is, tárolni.

A brit kormány ugyanakkor jelezte, hogy a Rough jövője a Centrica kereskedelmi döntése, de nyitottak a javaslatok megvitatására. O’Shea hangsúlyozta, hogy a kormány segítségére van szükség ahhoz, hogy megteremtsék azokat a feltételeket, amelyek lehetővé teszik a 2 milliárd fontos beruházást. E beruházás nemcsak a létesítmény fejlesztését, hanem ezer új munkahely létrehozását is eredményezheti a kivitelezési szakaszban, emellett megőrzi a magasan képzett munkatársak munkahelyeit is.

Jelenleg az Egyesült Királyság mindössze 12 napnyi gáz tároló kapacitással rendelkezik, amelyből a Rough körülbelül hat napot biztosít. O’Shea figyelmeztetett, hogy ha a Rough bezár, akkor a tárolási kapacitás csökken, és ez a helyzet komoly kockázatot jelent a brit energiaellátás biztonságára. Ha a Rough teljes kapacitásra lenne fejlesztve, akkor a tárolási idő 25-30 napra nőhetne, ami jelentős előny lenne a jövőbeli energiaigények kielégítésében.

A brit Energia Biztonsági és Nettó Zéró Minisztérium képviselője elmondta, hogy a Rough jövője a Centrica kereskedelmi döntése, de nyitottak a gáz tárolóhelyekkel kapcsolatos javaslatok megvitatására, amennyiben azok értékesek az adófizetők számára. O’Shea korábban arról is beszélt, hogy az energiaárak mechanizmusa miatt az új megújuló energiaforrások kiépítése nem fogja jelentősen csökkenteni az Egyesült Királyság villamosenergia árait a jelenlegi szintekről. Hangsúlyozta, hogy a dekarbonizáció fontos cél, de nemcsak környezeti, hanem gazdasági lehetőségeket is hordoz magában.

A kormány által kitűzött 2030-as tiszta energia célkitűzés O’Shea szerint nagyon ambiciózus, de helyes, hogy a hivatalvezető egy ilyen kihívást jelentő célt tűzött ki. Az Energia Biztonsági és Nettó Zéró Minisztérium reagálva O’Shea megjegyzésére, hangsúlyozta, hogy a 2030-ra kitűzött tiszta energia célkitűzés elérhető, és biztonságosabb energiaellátó rendszert eredményezhet, amely alacsonyabb áramköltségeket is hozhat.

O’Shea fizetéséről is beszélt, megjegyezve, hogy a tavalyi 4,5 millió fontos bérét „senki nem tudja megindokolni”, és a Centrica részvényeseinek közel 40%-a nem támogatta a legújabb bérterveket. A BBC műsorában elmondta, hogy nem ő határozza meg a saját bérét, és bár a helyzete szerencsés, tisztában van azzal, hogy a piaci értékek jelentősen megemelkedtek.

A Centrica a Brigg-i telephelyén négy ultrahatékony, hidrogénre kész motor telepítését is tervezi, amely a jövő energiaigényeinek kielégítésére irányul. Az energia tárolásának biztosítása és a megújuló energiaforrások fejlesztése kulcsfontosságú elemei lesznek a brit energiaellátás jövőjének, és a kormány és a magánszektor együttműködése elengedhetetlen a célok eléréséhez.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0mrwdzvrmzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük