Egyéb,  Hírek

Leningrádi ostrom túlélőjét megbírságolták háborúellenes tüntetésért

Lyudmila Vasilyeva, a 84 éves orosz aktivista, aki a második világháború idején a leningrádi ostrom túlélője volt, a közelmúltban bírságot kapott, miután tiltakozott Oroszország ukrajnai háborúja ellen. A Szentpéterváron tartott bírósági meghallgatás során Vasilyevát 10,000 rubel, azaz körülbelül 126 dollár vagy 93 font büntetés megfizetésére kötelezték, amiért „megsértette” az orosz hadsereget. Az eljárás alapját egy kézzel írt plakát adta, amelyet az idén mutatott fel, és amelyen az állt: „Emberek, álljunk meg a háborúval. Felelősek vagyunk a békéért a Földön. Szeretettel, Lyudmila Vasilyeva, a leningrádi blokád gyermeke.”

Oroszország azóta szigorúan lépett fel a katonai akciók bírálatával szemben, hogy 2022-ben megkezdte teljes körű invázióját Ukrajna ellen. Vasilyeva a bírósági meghallgatása előtt az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy „keserűséget” és „fájdalmat” érez a hazája sorsa miatt. „Mindig is az a típusú ember voltam, aki nem közömbös, gyerekkoromtól fogva. Mindig a gyengék oldalán álltam” – nyilatkozta. A bíróság előtt sok támogató várta, és a felvételeken látható, hogy virágokat tartott a kezében, miközben tapsoltak neki.

Lyudmila Vasilyeva gyermekkorában négy testvérével és édesanyjával együtt élte túl a leningrádi blokádot, amely a náci Németország által végrehajtott katonai ostrom volt. Ez a blokkád 872 napig tartott, 1941. szeptember 8-tól 1944. január 27-ig, és körülbelül 800,000 ember halálát okozta éhség, hideg és a náci csapatok bombázása következtében. Vasilyeva felidézte, hogy édesanyja gyakran mondogatta neki: „Mindenen át fogunk jutni, amíg nincs háború.”

A leningrádi város nevét 1991-ben állították vissza a szovjet előtti St. Petersburg névre. Vasilyeva régóta kritikus Oroszország háborújával szemben, és 2022-ben többször is letartóztatták. Tavaly a Szentpétervári kormányzó posztjáért indult, de nem tudta összegyűjteni a szükséges számú aláírást a jelöléshez, ahogyan arról a BBC orosz nyelvű hírszolgálata is beszámolt.

Az orosz törvény, amely a hadsereg „megsértését” bünteti, széles spektrumú cselekedetekre vonatkozik, amelyeket a Kreml Ukrajna támogatásának vagy a háború bírálatának értelmez. Ide tartozik az anti-háborús plakátok kihelyezése is, amelyek üzenetei a „Nincs háború” felirattól kezdve a „Nincs háború” orosz betűinek számával ellátott csillagokig terjednek. A háború Ukrajnában több mint három éve tart, és a katonai szakértők becslése szerint 165,000 és 235,000 között mozog a teljes körű invázió óta elhunyt orosz katonák száma.

Ukrajna legutóbb 2024 decemberében frissítette áldozati adatait, amikor Volodimir Zelenszkij elnök 43,000 ukrán katonai halálesetről számolt be. Nyugati elemzők szerint ez a szám alulbecsült. A közelmúltban ukrán határ mentén Belorusszal együtt 270 katonát és 120 civilt adtak át. Egyesült Királyság és szövetségesei közös nyomozása szerint orosz hackerek kerültek a logisztikai szervezetek rendszereibe. Ukrajna Nemzeti Gárdája közleményében elmondta, hogy a támadás akkor történt, amikor a férfiak gyakorlatokat végeztek egy lőtéren.

Jelenleg a Szentszék azt nyilatkozta, hogy a tárgyalások lebonyolítása inkább remény, mint konkrét terv. Ez a nyilatkozat Donald Trump kijelentése után érkezett, aki azt mondta, hogy Oroszország és Ukrajna „azonnal” elkezdi a tárgyalásokat, miután két órás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvgv92gv1xwo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük