
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, ezzel már a második kamatcsökkentést hajtották végre 2025-ben. A szakértők arra számítanak, hogy a Monetáris Politikai Bizottság a későbbiekben további csökkentéseket fog bejelenteni. Az alapkamat közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatára, amely milliók életére kihat. Az alapkamat meghatározza, mennyibe kerül a pénz kölcsönvétele, vagy éppen mennyi jutalmat kapunk a megtakarított pénz után. A Bank of England alapkamatának szintje befolyásolja, hogy más bankok és építési társaságok mennyit számítanak fel ügyfeleiknek kölcsönök, például jelzáloghitelek esetén, valamint azt is, hogy mennyi kamatot fizetnek a megtakarítások után.
A Bank célja, hogy a brit inflációt, amely a termékek árának időbeli növekedését jelenti, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank emelheti a kamatokat, hogy ösztönözze az embereket a kevesebb költekezésre, így csökkentve az áruk és szolgáltatások iránti keresletet. Ha az infláció a célérték közelében van, a Bank dönthet úgy, hogy nem változtatja meg a kamatokat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a költést és a gazdasági növekedést. Az inflációs előrejelzések azonban mindig nehezen kiszámíthatók, még középtávon is. A legfrissebb inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami enyhe csökkenést jelentett a megelőző hónaphoz képest. Ez a szám jóval alatta marad az októberben elért 11,1%-os csúcsnak, de még mindig meghaladja a 2%-os célt.
A Bank nemcsak az inflációs mutatókra figyel, hanem a brit gazdaság általános teljesítményére is. A globális gazdaság teljesítménye is fontos tényező, különösen az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok miatt, amelyek jelentős káoszt okoztak a világgazdaságban. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban már jelezte, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatcsökkentések során. Az amerikai vámok okozta bizonytalanság azonban azt jelentheti, hogy a brit kamatok a vártnál is alacsonyabb szintre csökkennek, mivel a Bank próbálja támogatni a gazdaságot. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit lakosság közel egyharmada rendelkezik jelzáloghitellel, a brit kormány angol lakásfelmérésének adatai szerint. Körülbelül 600 ezer lakástulajdonosnak olyan jelzáloghitele van, amely „követi” a Bank of England kamatát, így az alapkamat legfrissebb változása azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan a havi törlesztőrészletek most 29 fonttal olcsóbbak. Azonban a jelzáloghitelükkel rendelkező ügyfelek többsége fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik, így a havi kifizetéseik nem azonnal változnak meg, de a jövőbeli ajánlatokat érinthetik a kamatváltozások. Jelenleg a jelzáloghitel-kamatok még mindig jelentősen magasabbak, mint az elmúlt évtized többségében. Május 8-án a kétéves fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamata 5,14%, az öt éves hiteleké pedig 5,08% volt. A kétéves követő kamatozású hitelek átlagos kamata 5,15%. Ez azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és jelzáloghitel-újrafinanszírozónak jelentős többletkiadásokkal kell szembenéznie, ha az utóbbi években azonos összegű hitelt vettek volna fel.
A hitelkártyák és banki kölcsönök kamatait szintén befolyásolják a Bank of England kamatai. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik saját kamataikat, ha a Bank kamatcsökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzést. Azonban ez a folyamat általában lassan zajlik. A Bank alapkamatának csökkenése a megtakarítók által elérhető hozamokat is érinti. Egy csökkenő alapkamat valószínűleg a bankok és építési társaságok által felkínált megtakarítási kamatok csökkenését jelenti. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán évi 3%. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik az érdeklődésből származó bevételre támaszkodnak.
A közelmúltban a brit kamatok a G7 országok között a legmagasabbak voltak, míg az Európai Központi Bank június 2024-ben kezdte el csökkenteni a legmagasabb kamatát a eurozónában, amely 4%-ról 2,25%-ra csökkent. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve is három alkalommal csökkentette a kamatokat 2024 második felében, de a legutóbbi, május 7-i ülésen már nem változtattak a kamatokon, hivatkozva az amerikai vámok által generált bizonytalanságra. A két ország bejelentette, hogy megállapodtak a vámok csökkentéséről, ami fontos, de a gazdaság szempontjából viszonylag kicsi hatású. Andrew Bailey megjegyezte, hogy nem kíván véleményt formálni a Brexitről, de a brit-európai kereskedelem utáni visszaesés visszafordítása „jótékony” lenne.

