
Technológiai cégek: Algoritmusok átalakítása és életkor-ellenőrzés, különben bírságok várnak
Az Egyesült Királyság médiafelügyelete, az Ofcom megerősítette, hogy a weboldalaknak módosítaniuk kell azokat az algoritmusokat, amelyek a fiatalok számára ajánlják a tartalmakat, valamint szigorúbb életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, különben jelentős bírságokra számíthatnak. Az Ofcom által közzétett „Gyermekvédelmi Kódexek” végleges változatai „átalakító jellegű új védelmeket” ígérnek, amelyek célja a gyermekek biztonságának növelése az online térben. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmakat kínálnak, vagy olyan anyagokat, amelyek önkárosításra, öngyilkosságra vagy étkezési zavarokra ösztönöznek, közöttük különösen nagyobb felelősséget kell vállalniuk, hogy megakadályozzák a gyermekek hozzáférését ezekhez a tartalmakhoz.
Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője a BBC Radio 4 Today műsorában elmondta, hogy ezek a kódexek „játékmegváltoztató” jellegűek, ám a kritikusok úgy vélik, hogy a korlátozások nem elegendőek, és „keserű pirulát jelentenek” a közvélemény számára. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet lánya emlékére alapított, aki 14 évesen öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiányával kapcsolatban. Dawes azonban hangsúlyozta, hogy az életkor-ellenőrzések elengedhetetlenek, hiszen „ha nem tudjuk, hol vannak a gyermekek, nem tudunk számukra eltérő élményt nyújtani, mint a felnőtteknek”.
A technológiai szektor titkára, Peter Kyle is kiemelte, hogy a szabályok középpontjában az algoritmusok állnak, amelyek meghatározzák, hogy mit látnak a gyermekek az online térben. Kyle elmondta, hogy a legtöbb gyermek nem keresi ezeket az anyagokat, hanem azok egyszerűen megjelennek a hírfolyamaikban. Ezen kívül Kyle arról is beszélt, hogy külön vizsgálja a közösségi média időkorlátozását a 16 év alattiak számára, de azt is hangsúlyozta, hogy nem lép olyan intézkedések irányába, amelyek minden egyes gyermek életére mély hatással lehetnek, anélkül, hogy a bizonyítékok ezt alátámasztanák.
A platformokra vonatkozó új szabályok parlamenti jóváhagyásra szorulnak az Online Biztonsági Törvény keretein belül. Az Ofcom közölte, hogy a szabályozások több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek be kell tartaniuk. Ha a cégek nem tartják be a szabályokat, az Ofcom jogkörrel bír arra, hogy bírságot szabjon ki, és a nagyon súlyos esetekben bírósági végzést kérjen, amely megakadályozza, hogy az adott oldal vagy alkalmazás elérhető legyen az Egyesült Királyságban.
A gyermekvédelmi jótékonysági szervezet, az NSPCC széleskörűen üdvözölte a kódexeket, amelyeket „fordulópontnak” nevezett a gyermekek online védelme szempontjából. Ugyanakkor arra is felszólították az Ofcomot, hogy lépjen tovább, különösen a privát üzenetküldő alkalmazások esetében, amelyek gyakran titkosítva működnek, így a platformok nem láthatják, mi történik a kommunikációban. Az elmúlt években több eset is megmutatta, hogy a fiatal lányok, különösen a 13 és 15 év közötti korosztály, milyen nagy veszélynek vannak kitéve, hiszen az esetek egyötöde számolt be problémákról, míg a fiúknál ez az arány csak egytized.
A gyermekek online védelmét érintő intézkedések sürgetése mellett a közvélemény is egyre inkább igényli a felügyeletet és a hatékonyabb intézkedéseket. Az elmúlt években tapasztalt események, mint például a nyári zavargások, világossá tették, hogy a szabályozóknak nincsenek megfelelő eszközeik a vírusos félretájékoztatás megfékezésére. A gyermekek biztonságának érdekében folytatott harc tehát nem csupán a technológiai cégeken múlik, hanem a társadalom minden tagjának közreműködését igényli, hogy valóban biztonságos online környezetet teremthessünk a fiatalok számára.

