Gazdaság,  Hírek

Trump és Starmer bejelentik a vámcsökkentési megállapodást

A Downing Street szóvivője ma bejelentette, hogy Sir Keir Starmer miniszterelnök jelentős bejelentést fog tenni az Egyesült Államokkal folytatott vámügylet kapcsán. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök mindig Nagy-Britannia nemzeti érdekeit tartja szem előtt, legyen szó a munkavállalókról, a vállalkozásokról vagy a családokról. Az Egyesült Királyság kormánya már régóta keres egy megállapodást az amerikai vámok csökkentésére, miután Donald Trump elnök tavaly augusztusban szinte minden országra kiterjedő vámokat vezetett be. Trump mintha utalt volna a megállapodásra, amikor szerdán este a közösségi médiában posztolt, miszerint be fogja jelenteni egy „jelentős kereskedelmi megállapodást” egy „magasra értékelt országgal”.

Április 2-án Trump bejelentette, hogy meredek vámokat vezet be számos kereskedelmi partner ellen, mielőtt egy 90 napos szünetet rendelt el a vámok alkalmazásában. A világ kormánya versenyt fut a washingtoni megállapodások megkötéséért, mielőtt a határidő lejár. Az Egyesült Államok jelenleg 10%-os globális vámot alkalmaz, amely Nagy-Britanniát is érinti, ám az Egyesült Királyság nem esik a magasabb „visszavágó” vámok alá, amelyeket a Trump-adminisztráció vezetett be. Az Egyesült Királyságot emellett 25%-os importadó terheli az acélra, alumíniumra és autókra is.

A legfrissebb hírek szerint Washington közel áll ahhoz, hogy kereskedelmi megállapodásokat kössön Indiával és Izraellel. A kormány folytatja a tárgyalásokat több más országgal is, beleértve Japánt, Dél-Koreát és Vietnámot. Trump elmondta, hogy szeretné, ha az országok új megállapodásokat kötnének az Egyesült Államokkal, mivel célja a globális kereskedelmi rendszer radikális átalakítása. A héten az Egyesült Államok és Kína bejelentette, hogy a két ország legfontosabb kereskedelmi tisztviselői tárgyalásokat kezdenek, hogy csökkentsék a két legnagyobb gazdaság közötti feszültséget. A kínai miniszterelnök-helyettes, He Lifeng részt fog venni a svájci tárgyalásokon, amelyek május 9-től 12-ig tartanak, a kínai külügyminisztérium tájékoztatása szerint. Az Egyesült Államokat Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő képviseli a találkozón.

Trump visszatérése óta új importadót vezetett be kínai termékekre, amely akár 145%-ot is elérheti. Peking viszont válaszul 125%-os vámokat vezetett be néhány amerikai termék ellen. Ez lesz az első magas szintű interakció a két ország között, mióta a kínai alelnök, Han Zheng részt vett Trump beiktatási ünnepségén januárban. A globális kereskedelmi szakértők azonban a BBC-nek elmondták, hogy a tárgyalások hónapokat vehetnek igénybe, így a várakozások szerint a megállapodás elérése nem lesz egyszerű feladat.

Külön említést érdemel, hogy az Egyesült Királyság és India a héten megállapodást kötött, amely megkönnyíti a brit cégek whisky, autók és egyéb termékek indiai exportját, valamint csökkenti az Indiából érkező ruházati és lábbeli exportokra kivetett adókat. Ez a megállapodás hozzájárulhat a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok erősítéséhez, és lehetőséget teremt a brit vállalkozások számára, hogy bővítsék piacaikat Indiában, amely folyamatosan növekvő gazdasági potenciállal rendelkezik. Az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelmi együttműködés erősítése kulcsfontosságú lépés lehet a brit kormány számára, mivel a Brexit után új kereskedelmi kapcsolatok kiépítése válik szükségessé.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j22jr7n8o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük