Egyéb,  Hírek

Tűzvész pusztított: 2025-ben máris rekordot döntött a brit erdőtüzek által érintett terület

Az Egyesült Királyság területén idén eddig elégetett terület nagysága már most meghaladja az elmúlt több mint egy évtized bármelyik évének összesített adatát, derült ki az űrfelvételek elemzéséből. A Global Wildfire Information System adatai szerint eddig több mint 29 200 hektár (292 négyzetkilométer vagy 113 négyzetmérföld) terület égett le, ami már túllépte a 2019-es év eddigi legmagasabb értékét, mely 28 100 hektár volt. Az idei tűzesetek számának emelkedését a március és április elején tapasztalt hosszú száraz és napos időjárás idézte elő, amely kedvező feltételeket teremtett a széleskörű tűzvészek számára. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak a tűzesetek, hiszen a tél végére sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet halmozódik fel, ami gyorsan kiszáradhat.

Az utóbbi hetekben visszatérő csapadék sokat segített a tűzesetek mérséklésében, azonban addigra már rekordértékeket értek el a tűzesetek. A Global Wildfire Information System adatai csak azokat a tűzeseteket rögzítik, amelyek területe meghaladja a 30 hektárt (0,3 négyzetkilométer). Az év eleje óta az Egyesült Királyság területén több mint 80 ilyen tűz keletkezett. A tűzesetek többsége szándékosan vagy véletlenül emberi beavatkozás révén indult el, de a kedvező időjárási körülmények megkönnyítik a lángok gyors terjedését. Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta, hogy a március rendkívül száraz és napos volt, ami elősegítette a tűzesetek kialakulását. Ezt megelőzően azonban az őszi és téli hónapok csapadékos időszakai növelték a növényzet mennyiségét, amely aztán táplálékként szolgálhatott a tűz számára.

A márciusban és áprilisban tapasztalt csapadékhiány különösen kedvező volt a tűzesetek számára. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűz tudományi professzora elmagyarázta, hogy a téli időszak után a növényzet inaktívvá válik, ezáltal kiszárad, és nem rendelkezik elegendő vízzel. Így tavasszal, mielőtt a növények újra életre kelnének, egy olyan időszak következik, amikor a növények könnyen meggyulladhatnak. Az április 2. és 8. közötti hét különösen súlyos volt, ekkor több mint 18 000 hektár égett le, ami a legmagasabb heti tűzeset-érték az eddigi nyilvántartásokban.

A BBC is elemezte az űrfelvételeket, hogy illusztrálja az idei legnagyobb tűzeseteket. A Galloway Forest Parkban, Skócia dél-nyugati részén becslések szerint 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összesített érték közel egynegyedét teszi ki. Egy másik tűz Közép-Walesben, Aberystwyth közelében, 25 kilométerre történt, és körülbelül 50 négyzetkilométert érintett. Tűzeseteket észleltek az Arran-szigeten, a Bute-szigeten és a Skye-szigeten Skóciában, valamint a Mourne-hegységben Észak-Írország dél-keleti részén is. Mindezek az események április elején történtek.

Ezek a korai idénybeli tűzesetek, amelyek többsége fű, heath és cserje tűz, komoly terhet róttak a tűzoltóságokra, ám ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tűzesetek, szükségszerűen katasztrofálisak a hosszú távú növényzet egészségére nézve. Bizonyos növények, például a heather, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez. Azonban a gyakrabban vagy intenzívebben jelentkező tűzesetek gátolhatják a természetes regenerálódásukat.

A kutatók aggódnak a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt, amely általában később következik be a nyáron, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet ismét kiszárad. Prof. Rein megjegyezte, hogy a legnagyobb aggodalma a nyári időszakra vonatkozik, amikor ugyan kevesebb tűzeset fordul elő, de azok lényegesen nagyobbak lehetnek és komoly károkat okozhatnak. Előfordulhat, hogy az ország különböző pontjain 100 kisebb tűzeset kezelhető egy nap alatt, de egy nagy nyári tűz, amelyet nem lehet megfékezni, akár egy hétig is tarthat, és házakat is elérhet.

Bár az idei széleskörű tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy a nyári időszak tűzveszélyes lesz, a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyságban a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá válnak az extrém tűzveszélyes időjárási körülmények. Az elmúlt évek kutatásai azt mutatták, hogy a 2022 júliusában tapasztalt pusztító tűzeseteket legalább hatszor valószínűbbé tette az emberi okozta klímaváltozás. A földhasználat módjának megváltozása is kulcsszerepet játszhat a tűzveszély alakulásában. A kutatók egyetértenek abban, hogy a klímaváltozás következtében egyre több és esetleg súlyosabb tűzesetre kell számítani a jövőben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0m9gm3jwljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük