Egészség,  Hírek

Hancock bírálja a ‘teljesen naiv’ Covid-vizsgálatot

A korábbi egészségügyi miniszter a pandémia alatt kötött orvosi felszerelésekkel kapcsolatos szerződésekről tett tanúvallomást a parlament előtt. Az ülés célja az volt, hogy feltárja a Covid-19 járvány idején kötött különböző megállapodások körüli körülményeket és esetleges visszaéléseket. A miniszter, aki a járvány kezdetén irányította az egészségügyi tárcát, részletesen beszélt a beszerzési folyamatokról, valamint a döntések mögött álló indokokról.

A tanúvallomás során a volt miniszter elmondta, hogy a járvány idején rendkívüli nyomás nehezedett a kormányra, hogy gyorsan reagáljon a növekvő egészségügyi válságra. Az orvosi felszerelések, mint például lélegeztetőgépek, védőfelszerelések és egyéb egészségügyi termékek beszerzése kiemelt prioritássá vált. Az idő szorítása miatt sok esetben a megszokott eljárásokat fel kellett gyorsítani, hogy a szükséges eszközöket időben beszerezhessék.

A tárgyaláson elhangzott, hogy a beszerzések során több esetben is olyan cégekkel kötöttek szerződéseket, amelyek nem rendelkeztek a szükséges tapasztalattal vagy referenciákkal. A miniszter hangsúlyozta, hogy ezek a döntések a sürgősség miatt születtek, és bár utólag néhány esetben kérdéseket vetettek fel a választások helyességével kapcsolatban, akkor a cél az volt, hogy minden lehetséges eszközt a harcba állítsanak a vírus ellen.

A tanúvallomás során szóba került az is, hogy a kormány milyen mértékben támaszkodott a tanácsadókra és szakértőkre a beszerzési döntések meghozatalában. A miniszter kifejtette, hogy a szaktudás elengedhetetlen volt a megfelelő döntések meghozatalához, de az időnyomás miatt nem minden esetben tudtak alaposan mérlegelni minden lehetőséget. Az ülés során a képviselők számos kérdést tettek fel a kormány felelősségéről és arról, hogy a döntéshozatal folyamata mennyire volt átlátható.

A pandémia idején kötött szerződések körüli viták nem új keletűek. Az elmúlt hónapokban több vizsgálat is indult az ügy kapcsán, és a közvélemény is kíváncsi arra, hogy vajon a kormány hogyan kezelte a válsághelyzetet. A volt miniszter válaszaiban hangsúlyozta, hogy minden döntés a közegészségügy védelme érdekében született, és a kormány igyekezett a legjobb tudása szerint eljárni.

Az ülés során a politikai ellenfelek is aktívan részt vettek, és próbálták megkérdőjelezni a miniszter állításait. Különösen a beszerzési folyamatok átláthatósága és a döntések mögött álló indokok voltak a középpontban. A képviselők arra is rákérdeztek, hogy a kormány miként biztosította a közpénzek megfelelő felhasználását a válság alatt, és hogy voltak-e olyan esetek, amikor a közérdek nem került előtérbe.

A tanúvallomás végén a volt miniszter elmondta, hogy a járvány során tanult tapasztalatok segíthetnek a jövőbeni válságkezelésben, és reméli, hogy a jövőbeni döntéshozatal során a kormány tanulni fog a hibákból. Az ülés befejeztével a politikai elemzők és a médiák is feszülten figyelték, hogy milyen következményekkel járhatnak a tanúvallomás során elhangzottak, és hogy a kormány milyen lépéseket tesz a jövőben a válságkezelés javítása érdekében.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük