
Hongkongi pro-Kína informátor: Több tucat embert jelentettem fel a rendőrségen
A közelmúltban Hongkongban egyre inkább aggasztó tendenciák figyelhetők meg, amelyek a nemzeti biztonsági törvény (NSL) bevezetésével és a helyi hatóságok által végzett megfigyelésekkel kapcsolatosak. Egy férfi, Innes Tang, aki korábban bankár volt, az utóbbi időszakban több mint száz embert és szervezetet jelentett a rendőrségen, mint akikről úgy véli, hogy megszegték a nemzeti biztonsági törvényt. Tang és önkéntesei folyamatosan figyelik a közösségi médiát, és minden olyan tevékenységről vagy kommentárról képernyőfelvételeket készítenek, amelyet gyanúsnak tartanak. Ők maguk is létrehoztak egy forródrótot, ahol bárki bejelentheti a gyanús tevékenységeket.
Hongkong 1997-ben történt átadása óta a város lakói egy sor jogot és szabadságot élveztek, amelyeket nemzetközi szerződések garantáltak. Azonban a 2019-es tömeges tüntetések után a Peking által bevezetett nemzeti biztonsági törvény óta sokan úgy érzik, hogy a szólás- és sajtószabadság drámaian csökkent. A törvény értelmében bűncselekménynek számít a „szakadás” (Kína elhagyása), a „felforgatás” (a kormány hatalmának aláásása) és a külföldi erőkkel való összejátszás. Az utóbbi időben egy újabb jogszabályt, a 23. cikkelyt is elfogadták, amely tovább szigorította a korlátozásokat.
A helyi hatóságok saját nemzeti biztonsági forródrótjukat is létrehozták, amely 890 000 bejelentést kapott 2020 novembere és 2021 februárja között. A jelentettek közül több mint 300 embert őrizetbe vettek az NSL megsértése miatt. Az elmúlt években több mint 300 000 hongkongi hagyta el végleg a várost, részben a politikai elnyomás miatt.
Egy független könyvesbolt tulajdonosa, Pong Yat-ming elmondta, hogy gyakran kap ellenőrzéseket a kormánytól, amelyek névtelen bejelentésekre hivatkoznak. Egy 15 napos időszak alatt tíz alkalommal is meglátogatták. Kenneth Chan, politikai tudós, aki a pro-demokrácia mozgalomban aktívan részt vett a 90-es évek óta, megjegyezte, hogy az utóbbi időben „kissé radioaktívnak” érzi magát, mivel barátai és diákjai közül sokan távolságot tartanak tőle, amiért nyíltan kifejezi véleményét.
A hongkongi kormány reagálva a helyzetre, hangsúlyozta, hogy nagy jelentőséget tulajdonít az akadémiai szabadság és az intézményi autonómia megőrzésének, de egyúttal azt is kiemelte, hogy az intézmények felelősséggel tartoznak a törvények betartásáért és a közérdek képviseletéért. Innes Tang elmondta, hogy a Hongkong iránti szeretete motiválja a jelentéseket, miközben megosztotta, hogy fiatal korában a brit gyarmati időszak alatt alakultak ki nézetei Kínáról. Számára a gyarmati politika nem volt ideális, mivel a legjobb lehetőségek főként a brit állampolgárok számára voltak fenntartva.
Tang hangsúlyozta, hogy a hongkongiak többsége inkább a megélhetésével foglalkozott, mint a politikai jogokkal, és hogy az átlagos polgárnak nem kellene túlzottan belemerülnie a politikai ügyekbe. Szerinte ő csak a „hallgató többség” hangját próbálja képviselni, akik nem támogatják Kína függetlenségét.
A hongkongi társadalom felzárkózása és a politikai aktivitás csökkenése miatt sokan úgy érzik, hogy a város már nem az a hely, ahol szabadon kifejezhetik véleményüket. Chan megjegyezte, hogy a város már nem a tüntetések városa, és hogy a patriotizmus nem feltétlenül negatív dolog, de fontos, hogy a polgárok kritikus távolságot tartsanak a kormánnyal szemben, ami jelenleg nem valósul meg.
A 2021-es választási reformot követően csak „patrióták” tölthetik be a kormány kulcsfontosságú pozícióit, ami tovább bonyolítja a politikai helyzetet. A közvélemény sok esetben politikai opportunistaként tekint a „patriótákra”, ami a törvényhozás működésének hiányosságaihoz vezetett. Innes Tang is kifejezte, hogy szeretné látni a jelenlegi rendszert megkérdőjelezve, hiszen nem kívánja, hogy minden javaslat 90%-os szavazati arányt kapjon.
A hongkongi kormány közleménye szerint a nemzeti biztonság prioritás, és csak egy nagyon kicsi kisebbséget céloz meg, miközben védi a közérdeket. Azonban a helyzet továbbra is bonyolult, és a hongkongiak számára egyre nehezebb kifejezni véleményüket, mivel a politikai elnyomás és a megfigyelés légköre uralkodik a városban.

