Egyéb,  Hírek

Kolumbia szélerőművei: ígéretek és kihívások az őslakosok számára

Amikor José Luis Iguarán kilép otthonából La Guajirában, Kolumbia északi részén, egy 10 hatalmas szélkerékből álló sorral találja szemben magát, amely a kaktuszokkal borított tájon húzódik a Karib-tenger felé. Az őslakos Wayuu népcsoport, amelynek tagja, évszázadok óta él ezen a száraz félszigeten, kecskéket tenyésztve, növényeket termesztve, sót bányászva és halászva. La Guajira, amely Kolumbia legnagyobb szélenergiájú területe, most a fosszilis tüzelőanyagoktól a megújuló energiák felé való elmozdulás középpontjává vált. A zöld energia iránti ambíció azonban ellenállásba ütközött a helyiek részéről, akiknek földje szorosan összefonódik a kultúrájukkal, hagyományaikkal és a természettel való mély kapcsolattal. „Felébredsz, és hirtelen már nem látod a fákat. Helyettük a turbinák látványa és hangja fogad,” mondja Iguarán. Közössége most megosztja területét a Guajira 1-gyel, Kolumbia egyik működő szélerőművével. Jelenleg további 15 szélerőmű építése folyik La Guajirában, és számos más is tervezés alatt áll.

„Éjjel a turbinák zaja megzavarja az álmainkat. Számunkra az álmok szentek,” teszi hozzá. A Wayuu nép körülbelül 380 000 fős közössége Kolumbiában és Venezuelában él, sajátos hagyományokkal és hiedelmekkel rendelkezik. Az álmok a szellemi világ hídját képezik, ahol üzeneteket kapnak őseiktől, amelyeket a családon belül értelmeznek. A kulturális zűrzavarok ellenére Iguarán azt állítja, hogy közössége profitált a Guajira 1-ből. Az azt működtető kolumbiai Isagen cég biztosította számukra a tiszta ivóvizet, jobb utakat és masszív téglaházakat, amelyek helyettesítették a korábbi föld- és kaktuszépületeket. Az Isagen, amely a kanadai Brookfield tulajdonában áll, évente díjat fizet három helyi közösségnek a szélerőmű jelenlétéért, az éves villamosenergia-bevételek egy részét, valamint a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozására vásárolt szénkreditek 20%-át.

Bár Iguarán optimista a projektek jövőjét illetően, nem mindenki osztja az örömét. Aaron Laguna, egy Wayuu halász, aki a Cabo de la Vela tengerparti faluban él, elmondja, hogy a szélerőművek tiszta energiát termelnek, de megosztottságot okoznak a Wayuu közösségek között. Jelenleg a közelükben épülő szélerőművel kapcsolatos konzultációs folyamat zajlik. Laguna tapasztalatai szerint más projektek érintettjei a hiányzó átláthatóságra, gyenge kompenzációra, a kulturális normák tiszteletben tartásának hiányára és a korrupcióra panaszkodtak. „Rossz tárgyalások születnek, és az erőforrásokat nem kezelik jól a helyiek,” mondja. Ezek a problémák vitákhoz és akár konfliktusokhoz is vezettek a energiavállalatokkal, valamint a Wayuu közösségein belül is. Vannak, akik ellenzik a projekteket, míg mások úgy érzik, hogy kizárták őket az olyan tárgyalásokból, amelyek számukra előnyöket hozhatnának.

Joanna Barney, a kolumbiai Indepaz kutatóintézet környezetvédelmi, energia- és közösségi igazgatója hangsúlyozza, hogy az elképzelés, miszerint ha valami zöld, akkor az automatikusan jó, félrevezető lehet. A kolumbiai energiaátmenet és annak hatásai a Wayuu közösségekre terjedelmes kutatásokat kaptak, és rámutatott arra, hogy az országban nincs megfelelő jogi keret az ökológiai hatások megfelelő értékelésére, míg a társadalmi hatások felmérhetetlenek. 2024 decemberében a spanyol EDP Renováveis leállította két szélerőmű tervét La Guajirában, mondván, hogy a projektek már nem gazdaságosak. Az egyik ok a helyi őslakos közösségek számának megduplázódása volt, akik azt állították, hogy érintettek lesznek, ezért kompenzációra van szükségük.

A helyi közösségek és az energiavállalatok között állandó feszültség van, amelyet gyakori tiltakozások és blokádok kísérnek. A helyi közösségek által tapasztalt erőszakos konfliktusok, például fegyveres rablások és emberrablások, tovább súlyosbítják a helyzetet. Az energiaipar számára a helyi emberekkel való konfliktusok kockázata aggasztó tényező. Az AES Colombia például a legnagyobb szélerőmű-beruházást fejleszti La Guajirában, és hangsúlyozza, hogy nyitott párbeszédet folytat a közösségekkel, tisztességes kompenzációt ajánl, és biztosítja a tiszta ivóvizet is.

Mindezek ellenére a helyiek továbbra is aggódnak, hogy a szélerőművek által termelt áram nem nekik, hanem más helyeknek lesz hasznosítva. „A legrosszabb az, hogy itt nem kapunk még egyetlen kilowattot sem az itt termelt elektromosságból,” mondja Laguna. A jövő, noha a tiszta energiát ígér, sok Wayuu számára még mindig sötétnek tűnik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckg2ekjjgldo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük