Gazdaság,  Hírek

Starmer reakciója a Trump vámokra: lassítás és gyorsítás egyszerre

Sir Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke, a lakásában figyelte a történéseket, míg Rachel Reeves, a pénzügyminiszter, az irodájában követte az eseményeket. Jonathan Reynolds, az üzleti miniszter, akit munkatársak és pizza kísért, az Old Admiralty Arch irodájából nézte Donald Trump nagy bejelentését, amely a vámokkal kapcsolatos új intézkedéseket tartalmazott. Ez a hely a brit haditengerészet irányításának központja volt régen, amikor a kereskedelem védelme és kontrollálása a tengerentúlon még a brit hatalom része volt. Manapság a minisztereknek már csak álmaikban jelenik meg ilyen hatalom, ahogy az Egyesült Királyság egyre növekvő aggodalommal figyeli az Egyesült Államok és Kína között zajló konfliktust.

Egy kabinetminiszter megjegyzi, hogy néha az emberek nem is sejtik, hogy történelmi pillanatok tanúi. Trump és Xi Jinping, a kínai elnök, éppen egymásnak feszülnek, miközben a tőzsdék is zuhanórepülésbe kezdenek. Trump bejelentette, hogy 10%-os vámot vet ki minden ország, így az Egyesült Királyság kivitelére is az Egyesült Államokba, míg Kína ennél is magasabb vámokat vezetett be az Egyesült Államokkal szemben. A brit kormány most azon dolgozik, hogy minimalizálja a kárát az Egyesült Királyságnak, esetleg egy kereskedelmi megállapodás révén az Egyesült Államokkal, és kihasználja az esetleges lehetőségeket.

A miniszterelnök egy újabb drámai hétvégét tölt telefonálással vidéki rezidenciáján, Chequersben. Eddig nem érkeztek meg azok a hívások, amelyek igazán fontosak lennének a brit kormány számára, az Egyesült Államok tárgyalóitól. Trump februárban, a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón utalt egy lehetséges kereskedelmi megállapodásra, amely mentesíthetné az Egyesült Királyságot a vámok egy részétől. Azóta egy körülbelül 20 fős csapat, Michael Ellam, a pénzügyminiszter és a miniszterelnök üzleti tanácsadója, Varun Chandra vezetésével, jelentős tárgyalásokat folytatott. Ezek a tárgyalások a brit szabályok enyhítésére vonatkoztak elektromos járművek esetében, a technológiai cégek adójának lehetséges módosítására, valamint az online biztonsági szabályok változtatására is, bár utóbbira a kormány forrásai szerint nem került sor.

Amint az Egyesült Államok kormánya előkészítette bejelentéseit, a tárgyalások a megállapodásról leálltak. Most, a bejelentés után, a „labda az ő térfelükön van” – mondta egy kormányzati forrás, várva, hogy a Trump által bevezetett új vámok káoszában a Fehér Ház talál-e időt és energiát egy megállapodás előmozdítására az Egyesült Királysággal. „Bármikor várjuk őket” – reménykedik az egyik részvevő.

A helyzetben a kockázat az, hogy bármilyen gazdasági megállapodás navigálása olyan lehet, mint egy: „ne hívj minket, majd mi hívunk téged” játék. Darren Jones, a pénzügyminiszter a jövő héten csatlakozik a stúdióhoz, hogy kérdéseket tegyünk fel ezzel kapcsolatban. Ha esetleg sikerülne megállapodást kötni, ne számítsunk egy minden részletre kiterjedő megállapodásra; inkább „alapvető elveken alapuló megállapodásra” lehet számítani – mondta egy kormányzati forrás. Ezt a „gyors és piszkos” megközelítést ellentétbe állítva a hosszú távú tárgyalásokkal Indiával, ahol már a 15. fejezetnél tartanak. Az egyeztetések körüli bizonytalanság, valamint a lehetséges megállapodás korlátozott jellege miatt a No 10 nem ül tétlenül, hanem aktívan készül mindenféle forgatókönyvre.

Az utóbbi hetekben a kormány arra figyelmeztetett, hogy minden lehetőségre felkészülnek. Titkos kabinetbizottság tanulmányozta, hogyan reagálhatna az Egyesült Királyság, ha Trump vámjai életbe lépnek. Most, hogy ezek már itt vannak, a tényleges reakció nem más, mint a nem reagálás, és négy hetet töltenek azzal, hogy megkérdezzék a vállalkozásokat, szeretnék-e, hogy a kormány később válaszoljon. Ez nem csupán a fehér házi tétlenség: a miniszterek között szinte semmilyen kedv sem mutatkozik arra, hogy részt vegyenek az Egyesült Államok, Kína és esetleg az EU közötti vámháborúban. Az üzleti szféra részéről egy érintett forrás megjegyezte, hogy „nem volt egyetlen hang sem a vállalkozások között, sem nagy, sem kicsi, ami azt mondta volna, hogy ez a stratégia helytelen”.

A miniszterek próbálják megnyerni a vállalkozásokat, ahogy Sir Keir is tette, amikor a Trump-vám bejelentése után másnap meghívta a nagyvállalatok vezetőit a No 10-be. Ezt a lépést részben az indokolja, hogy a kormány megnövelte a nemzeti biztosítási hozzájárulásokat, ami felháborodást keltett. Egy forrás megjegyezte, hogy „a valóban nyugodt reakció” az volt, hogy az üzleti szféra már felkészült arra, hogy a vámok bevezetésére számíthat. Az Egyesült Királyság kormányának jelenleg nincs sürgető szüksége arra, hogy új vámokat vezessen be, és egyelőre a követelések is csendesek e téren.

A miniszterek tudatában vannak annak, hogy sok munkahely függ a választókerületeikben, és még a kabinetben is felmerültek kérdések, de ez a hét nem hozott jelentős változást. Az irónia, hogy a liberális demokraták, akik a vámok bevezetésére szólítanak fel, „folyamatosan kereskedelmi háborút követelnek, de nem hiszem, hogy ők vezetik a nemzetet” – mondták. Kemi Badenoch, a konzervatív párt vezetője, aki szintén ellenzi az új vámokat, szintén részt vesz a következő műsorban.

A kormány tehát nem siet a visszavágással, de közben próbálják felgyorsítani a meglévő terveik végrehajtását. Nem minden a Trump körüli eseményekről szól, hiszen a pénzügyminiszter megvizsgálja, hogy az állami költségvetésben bejelentett összegek közül lehet-e előre hozni valamit a júniusi határidőből. A kormányzati osztályoknak, ha véglegesíteni tudják az ügyleteiket, lehetőségük van arra, hogy ezeket a lehető leghamarabb nyilvánosságra hozzák. A várva várt ipari stratégiával kapcsolatban is folynak megbeszélések, amelynek célja, hogy befektetéseket vonjon be az Egyesült Királyságba, és amelyet júniusra terveztek, de meg lehet-e gyorsítani az ütemét? Döntés még nem született, de a miniszterelnök csapata igyekszik a világban zajló események zűrzavarát arra használni, hogy a k

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük