
Átalakításra szólítják fel a tech cégeket, különben büntetések várhatnak rájuk
Az Egyesült Királyság médiát szabályozó hatósága, az Ofcom bejelentette, hogy a weboldalaknak át kell alakítaniuk az algoritmusokat, amelyek a fiataloknak ajánlják a tartalmakat, és erősített életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, különben jelentős bírságokra számíthatnak. Az Ofcom legfrissebb közleménye szerint a „Gyermekek Kódexei” – amelyek végleges változatai mostanra megjelentek – „átformáló új védelmeket” kínálnak. Különösen azok a platformok, amelyek pornográf tartalmat kínálnak, vagy olyan anyagokat, amelyek az öngyilkosságra, önsértésre vagy evészavarokra bátorítanak, kötelesek lesznek szigorúbb intézkedéseket hozni annak érdekében, hogy megakadályozzák, hogy a gyermekek hozzáférjenek ezekhez a tartalmakhoz.
Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője hangsúlyozta, hogy ez egy „játékváltoztató” lépés, ám a kritikusok szerint a korlátozások nem elég szigorúak, és „keserű pirula lenyelni”. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, aki lányának emlékére alapította a szervezetet – aki 14 évesen vetett véget életének –, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Dame Melanie azonban a BBC Radio 4 „Today” programjában elmondta, hogy az életkor-ellenőrzések az első lépést jelentik, mivel „ha nem tudjuk, hol vannak a gyerekek, nem adhatunk nekik más élményt, mint a felnőtteknek”. Továbbá megjegyezte, hogy „soha nincs olyan az interneten vagy a való életben, ami teljesen biztosítaná a védelmet”, de ez a lépés jelentős előrelépést jelent.
A szabályozó vezetője elismerte, hogy egyes cégek „egyszerűen nem értik a helyzetet, vagy nem akarnak foglalkozni vele”, de hangsúlyozta, hogy a kódexek jogi erővel bírnak. „Ha a brit közönséget szeretnék kiszolgálni, és különösen, ha a 18 év alattiak számára szeretnék kínálni a szolgáltatásokat, akkor meg kell változtatniuk a szolgáltatásaik működését” – tette hozzá. Victoria Baines, a Facebook egykori biztonsági tisztje a BBC-nek elmondta, hogy ez „jó irányú lépés”. A „Today” programban kifejtette, hogy a nagy technológiai cégek egyre inkább foglalkoznak a problémával, és nemcsak pénzt, hanem embereket is áldoznak a megoldásra.
Peter Kyle, a technológiai miniszter hangsúlyozta, hogy a szabályok kulcsfontosságú eleme az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, hogy milyen tartalmak jelennek meg a gyerekek előtt. „A gyerekek többsége nem keres ilyen anyagokat, ezek egyszerűen csak megjelennek a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live műsorában. Kyle a The Telegraphnak elmondta, hogy külön vizsgálja a 16 év alattiak számára tervezett közösségi média tilalmat, de nem szeretne „olyan intézkedéseket hozni, amelyek mély hatással lennének minden egyes gyermekre az országban anélkül, hogy megbizonyosodna a bizonyítékok alátámasztásáról”.
Az új szabályok a Parlament jóváhagyására várnak az Online Biztonsági Törvény keretein belül. Az Ofcom szerint több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek meg kell valósítaniuk. Ha a vállalatok nem tartják be a szabályokat, az Ofcom jelezte, hogy „joga van bírságot kiszabni, és – nagyon súlyos esetekben – bírósági végzést kérni, hogy megakadályozza a webhely vagy alkalmazás elérhetőségét az Egyesült Királyságban”.
A gyermekjóléti szervezet, az NSPCC széles körben üdvözölte a Kódexeket, és „meghatározó pillanatnak” nevezte a gyermekek online biztonsága szempontjából. Azonban arra kérték az Ofcomot, hogy lépjen tovább, különösen a titkosított privát üzenetküldő alkalmazások esetében, amelyeknél a platformok nem láthatják, hogy mit küldenek. A közelmúltban történt esetek is rávilágítanak a problémákra: David Brennan, egy 41 éves férfi több fiatal lányt célozott meg, és zsarolta őket, hogy küldjenek magukról explicit képeket. A 13 és 15 év közötti lányok közül minden ötödik tapasztalt problémákat, míg a fiúknál ez az arány minden tizedikre tehető. Ellen Roome arra kérte a családokat, hogy haláleset után hozzáférhessenek a felhasználói adatokhoz. Az NSPCC vezetője hangsúlyozta, hogy a 2024-es nyári zavargások azt mutatták, hogy a szabályozónak nincsenek megfelelő eszközei a vírusos félretájékoztatás megállítására. Leanne Ekland, Max Dixon édesanyja pedig elmondta, hogy a fia gyilkosának börtönből közzétett videója „nem mutatott megbánást”.

